Gündem

Mısır yolcu uçağını kaçıran korsanın kimliği açıklandı

Mısır Havayollarına ait uçağı kaçıran hava korsanının kimliği açıklandı. İbrahim Samaha adlı Mısır vatandaşı olduğu ve eski eşi ile görüşmek istediği için böyle bir eylem yaptığı belirtildi. Uçakta canlı bomba ihtimali korkutuyor.

Önceki akşam Mısır’ın İskenderiye kentinden Kahire’ye gitmek üzere 55 yolcusu 7 mürettebatı ile kalkış yapan Mısır Havayollarına ait Airbus A320 yolcu uçak silahlı bir kişi tarafından kaçırılmıştı, uçağın Güney Kıbrıs’ın Larnaka Havalimanı’na indirildiği belirtildi.

İskenderiye-Kahire seferini gerçekleştiren Mısır Havayollarına ait MS181 sayılı yolcu uçağında korku dolu anlar yaşandı. Yetkililer, hava korsanının üzerinde patlayıcı bulunduğunu iddia ederek uçağın Kıbrıs’a indirilmesini istediğini; Güney Kıbrıs Rum yetkililerinin iniş izni vermesinin ardından uçak havalimanına iniş yaparken, havalimanı tüm uçuşlara kapatıldığı belirtildi.

4 yabancı yolcu ve mürettebat dışında tüm yolcuları serbest bırakan hava korsanının İbrahim Samaha isimli Mısır vatandaşı olduğu da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. Bir çevirmen ve siyasi sığınma talebinde bulunan Samaha’nın eski eşi Maria Paraskus ile görüşmek istediği belirtilerek; Mısırlı hava korsanının eski eşine yazdığı 4 sayfalık mektubu ulaştırmak için uçağı kaçırdığı iddia edildi.

Hava korsanı ile müzakereler devam ediyor

Öte yandan, Rum lider Nikos Anastasiadis’in Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile telefonda görüştüğü ve hava korsanı ile müzakerelerin devam ettiği bildirildi,

Canlı bomba ihtimali korkutuyor

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, yolcu uçağını güney Kıbrıs’ta bulunan Larnaka Havalimanı’na indiren hava korsanlarının kadın ve çocukları serbest bıraktığını açıkladı. An itibariyle Larnaka Havalimanı tüm uçuşlara kapatılırken uçakta canlı bomba olabileceği ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu