Medya

MİT Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle tutuklu bulunan gazetecilerle ilgili flaş gelişme

MİT Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle tutuklu bulunan gazeteciler Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu, hakkında infaz düzenlemesiyle birlikte denetimli serbestlik süresinin değişmesi gerekçesiyle tahliye talebinde bulunulmuştu. İnfaz düzenlemesiyle birlikte denetimli serbestlik süresinin değişmesi gerekçesiyle yapılan tahliye talebi reddedildi.

Gazetecilerin avukatı Hüseyin Ersöz, Twitter’dan yaptığı paylaşımda tahliye taleplerinin reddedildiğini duyurarak karar tepki gösterdi. “Mevcut delil durumu”, “atılı suç için yasada öngörülen ceza” gibi standart sebeplerin karara gerekçe olarak gösterilmesini eleştiren Ersöz, “2008’den beri siyasi davalara giriyorum, bu kadar kötü bir dönem yoktu demeye dilim varmıyor!” dedi.

HUKUKİ SÜREÇ MİT ÇALIŞANIN KİMLİĞİ HABERİYLE BAŞLAMIŞTI

Dün (15 Nisan) Libya’da yaşamını yitiren MİT çalışanının cenaze töreniyle ilgili haberler ve Twitter paylaşımları nedeniyle bir aydır tutuklu bulunan Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Barış Pehlivan, Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’in avukatları, infaz düzenlemesiyle birlikte denetimli serbestlik süresinin değişmesi gerekçesiyle tahliye talebinde bulunmuştu.

MİT Kanunu’nun infaz paketinde kapsam dışında bırakılmasına rağmen düzenlemedeki denetimli serbestlik süresini değiştiren hüküm gazetecilere tahliye yolunu açtı. Denetimli serbestlik süresini düzenleyen hükümde istisna suçlar arasında altı gazetecinin tutuklandığı MİT Kanunu’na muhalefet suçu yer almadı. Düzenleme önceki gün Resmi Gazete’de yayınlanıp yasalaştıktan sonra gazetecilerin avukatları müvekkilleri için tahliye talebinde bulundu.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu