Medya

‘MİT mensubu haberleri’nden yargılanan gazetecilerin hapis cezası onandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, “Mit haberleri” davasında yargılanan gazeteciler hakkındaki İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını onadı.

Yaptıkları haberlerde “Mit mensuplarını ifşa ettikleri” gerekçesiyle yargılanan gazeteciler Ferhat Çelik, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Aydın Keser ve Barış Terkoğlu hakkında istinaf mahkemesinden karar çıktı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, “Mit Mensubu haberleri” davasında yargılanan hakkında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını onadı.

Mahkeme, tüm sanıklar hakkında “Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama suçundan; Barış Terkoğlu ve E. E. hakkında “istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan verilen beraat kararlarını onarken, Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’e “istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan verilen 4 yıl 8 ay 17 gün; aynı suçtan Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’a verilen 3 yıl 9 ay hapis cezalarını da onadı.

KARARA TEPKİ

Barış Terkoğlu kararla ilgili yaptığı açıklamada “Libya’da MİT personelini katleden silahları veren emirle kucaklaştılar. Katleden lideri önümüzdeki günlerde Ankara’da ağırlayacaklarını açıkladılar. Cenaze haberini yapan gazetecileri ise tutuklayacaklar. Vatanseverliğin ve ülkeye ihanetin resmi, güç sayesinde başaşağı duruyor” dedi.

Barış Pehlivan’sa kararla ilgili “MİT şehitlerimizin katillerinin önüne Ankara’da turkuvaz halı serilirken, cenazelerini haber yaptığım için aldığım 3 yıl 9 aylık hapis cezası onandı. Şehidin mezarının üstüne basıp siyasi operasyon yapanlar da biliyor ki; beni sadece gerçeği yazmaktan vazgeçiremezsiniz.” ifadelerini kullandı.

Hapis cezası onanan gazeteci Murat Ağırel de sosyal medyadan yaptığı açıklamada karara “Libya’da şehit olan iki vatan evladı için paylaştığım bir mesaj nedeni ile yargılandığım davada verilen ceza onaylandı. Vatan evlatlarını şehit edenler turkuaz halılarda karşılanırken ecel beşiğini halk için sallamaya devam edeceğiz. Susmayın, Korkmayın, Alışmayın” tepkisini gösterdi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu