Magazin

Müfit Can Saçıntı: Tiyatro seyircisi futbol seyircisinden daha fazla!

Ünlü yönetmen-oyuncu Müfit Can Saçıntı, Amerikanın Sesi’ne(VOA) röportaj verdi. yeni çekeceği film projesiyle ilgili konuşurken “Parasız yaşamanın sırrını anlatacağım, ama para bulursam” diyen Saçıntı, tiyatro izleyicisinin futbol izleyicisinden sayıca daha fazla olduğunu dile getirdi.

SAÇINTI’DAN EZBER BOZAN AÇIKLAMA

Amerika’nın Sesi’ne (Voice of America) röportaj veren Müfit Can Saçıntı, kendisine has o ilginç yorumları ve söylemleriyle dikkat çekti.

Saçıntı, “tiyatroya ilgi var mı?” şeklindeki bir soruyu cevaplarken tiyatro seyircisinin bilindiğinin aksine futbol seyircisinden fazla olduğunu öne sürdü. Saçıntı, bu soruyla ilgili şunları söyledi:

“Yaratıcılık ve sanata ilgi konusunda bazı olumsuz ezberler var. Ama gerçekten ezberler. Mesela ‘tiyatroya ilgi yok’, ‘tiyatro elit sanatıdır’ diye bir ezber var. Bunu çok kolay çürütebiliriz. Nasıl çürütebiliriz? Ben üç yıl önce bir hesap kitap yaptım. İstanbul’da şehir ve devlet tiyatrolarına giden seyirci sayısı, stadyumda maç izlemeye giden seyirci sayısından çok daha fazla. İnanmayan rakamlara baksın. Hem de bütün tiyatrolar değil. Sadece şehir ve devlet tiyatrolarına giden tiyatro seyircisi sayısı futbola gidenden daha fazla. Özel tiyatroları saymıyorum. Bu yanlış bir ezber. Ben bunu söyleyince diyorlar ki ‘futbol televizyonda çok seyrediliyor’. O zaman dizileri de tiyatro sayalım. Diziler sanatsa, yine sanat futboldan daha fazla seyirci çekiyor. Ama yöneticilerimiz futbola daha çok ilgi gösteriyor. Mesela dün Tire’deydim. Kaç gün önceden biletler bitti, insanlar kapılardan döndü.25 bin kişilik stadı var. 300 kişilik salonu var.”

“PARA BULURSAM PARASIZ YAŞAMANIN SIRRINI ANLATACAĞIM!”

Saçıntı sözlerine şöyle devam etti:

“Sahneye çıkmaya son üç senedir biraz da mecburiyetten başladım. Çünkü sinema filmi çekmek istiyorum, çok büyük bütçeler istiyor. O bütçeler bende yok. O bütçeleri elde etmek için de birileriyle uzlaşacaksınız. Uzlaşmakta sorun yok, uzlaşabiliriz ama bazen parayı veren düdüğü çalmak istiyor. Ama ben düdük değilim.

Bu yüzden hem söyleyeceklerimiz var hem de bu kapitalist sistem içinde geçim derdimiz var. Sağ olsun halkımız, seyircimiz bana destek oluyor. Ben de hislerine tercüman olmaya çalışıyorum. Bilmedikleri yeni bir şey söylediğimi sanmıyorum ama hislerine yüksek sesle tercüman oluyorum. Belki onlar da bunu gördüğü için sağ olsunlar yalnız bırakmıyorlar. Hayalim sinema. Yeni projemin adı bile belli: Parasız yaşamanın sırrı. Ne zaman çekeceğim, parayı bulursam. Yine kapitalist sistemde kendimle çelişki, şartlarla çatışma halindeyim. Parasız yaşamanın sırrını anlatacağım, ama para bulursam.”

“HAYALLERİNİZDEN VAZGEÇMEYİN”

Saçıntı’ya sorulan ilginç sorulardan birisi de “Peltek olmanız oyunculuğunuzu etkilemedi mi?” şeklindeki soruydu. Ünlü oyuncu bu ilginç soruya ise şu cevabı verdi:

“Ben tiyatroya aşık bir çocuktum. Lise sona kadar “ben tiyatrocu olacağım, konservatuara gideceğim” diyordum. Lise sonda arkadaşın biri “sen hiç konservatuar sınavına girme, kazanamazsın” dedi. “Niye, yeteneksiz miyim” dedim. “Yok değilsin ama kazanamazsın. Sen pelteksin, peltekten oyuncu olmaz” dedi. Ben birdenbire vazgeçtim. Sınava bile girmedim. 30 yıl sonra, “pelteksin, senden oyuncu olmaz” denen çocuk, oyuncu olarak tanındı. Oyuncu oldu demiyorum, iddialı. Oyuncu olarak tanındı. Bunu özellikle gençlere anlatıyorum. Lütfen hayallerinizden vazgeçmeyin. En azından denemeden vazgeçmeyin. Başkasının lafıyla hiç vazgeçmeyin.”

RÖPORTAJIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu