Yazarlarımız

MUHTEŞEM YÜZYIL KALDIRILSIN DİYENLER!

İtiraf etmek lazım ki bugüne kadar hiçbir dizi; medyasıyla, siyasetçisiyle ve de topyekun milletçe bizi bu denli içine çekmeyi başaramadı. Twitter jargonuyla konuşmak gerekirse Muhteşem Yüzyıl, başladığından beri Türkiye’de TT(Trend Topic) olmayı garantileyen sadece birkaç başlıktan belki de en önde geleni olmayı başarabildi. En son Başbakan Tayyip Erdoğan’ın diziyi sert bir şekilde eleştirmesi sadece dizi ile ilgili var olan tartışma zeminini daha geniş kapsamlı bir hale getirmekten ve diziye daha da fazla dikkat çekmekten başka işe yaramadı.

Sosyal medyada her çevreden gelen paylaşımlara, medyanın konuya olan ilgisindeki hararete ve siyasilerin demeçlerine bakıldığında dışarıdan birisinin dizinin Türkiye’nin en “Muhteşem” sorunu olduğu sonucuna varmasını mümkün kılabilecek kadar var.

Diziyle ilgili ilginç notların gündeme düşmediği bir gün yok sanki. İşte bu ilginç notlardan biri Hürriyet’ten Sedat Ergin’den geldi.Ergin, geçtiğimiz günlerde Hürriyet’teki köşesinde dizi ile ilgili ilginç bir notu okurlarıyla paylaşmıştı. Hürriyet yazarının dediğine göre Muhteşem Yüzyıl, Başbakan Erdoğan’ın çıkışı sonrasında THY’nın uluslararası uçuşlarında izlenecek diziler listesinden çıkarılmış, buna karşın dünyanın en önemli havayolu şirketlerinden olan Dubai merkezli Emirates, dizinin 12 bölümünü yapımcı şirketten uçuşlarda göstermek üzere satın almıştı. Sadece bu hamle bile Muhteşem Yüzyıl’ın uluslararası bir devinim yarattığını gösteren beylik bir örnek olmaya yeter.

 

İstesek de istemesek de Muhteşem Yüzyıl, sadece ülkemizde değil ülkemizin dışında milyonlarca insan tarafından ilgiyle izlenen “fenomen” bir diziye dönüşmüş durumda. İçerik olarak diziye haklı eleştirilerin yöneltilmesi yakalanan ticari başarıyı gölgelemeye engel olamıyor. Hatta bu eleştirilerin dizinin izleyici nezdinde taban bulmasını sağladığını söylemek de olası.

Nitekim kamuoyuna yansıyan bir anket sonucuna göre Muhteşem Yüzyıl’ın yayından kalkmasını istemeyenlerin oranı yüzde 70.9 iken “yayınlanmasın” diyenlerin oranı ise yüzde 22.2. Fikri ve cevabı omayanlar ise yüzde 6.9…

Bu verileri “doğru” kabul etsek bile tabii ki dizinin kaldırılmasını istemeyenlerin dizinin içeriğini bütün olarak onayladıkları sonucu ortaya çıkmış olmaz. Ama tüm eleşitirel bakışlara rağmen izleyicinin Muhteşem Yüzyıl’ı izlenmeye değer bulduğu bu araştırmanın en flaş sonucu olsa gerek.

İyi ama tarihi gerçeklerin ışığında diziye yöneltilen haklı eleştiriler görmezden mi gelinecek? Dizinin büyük bir bölümünün “muhteşem” bir döneme ismen de atıf yaptığı halde sadece haremdeki entrikalardan beslendiği yolundaki eleştirinin hiç mi haklılık payı yok?

Dizi yayından kaldırılsın mı kaldırılmasın mı şeklinde bir yaklaşım bizi bir yere götürmez. Muhteşem Yüzyıl, TV serüvenine devam ederken tıpkı bir insan gibi değişmek ve dönüşmek durumunda. Zaten dizinin patronajı bu mesajı da verdi. Kadınların giydikleri kostümlerin dekoltelerindeki olumlu değişiklik, Osmanlıdaki dini hayata verilen önemin gereği olarak Hürrem’in namaz kılma sahnesini biraz da bu değişim/dönüşüm arzusu şeklinde okumak gerek.

Muhteşem Yüzyıl’ı ihraç edilen dizilerin içinde vitrindeki en nadide parçalardan birisi olarak görmemiz lazım. Onu yere atıp, kırıp dökmektense iyice parlatıp vitrindeki başköşeye koymak maddi manevi her açıdan çok daha akıllıca olmaz mı?

ŞADAN KABA / MEDYABEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu