Yerli Dizi

MUHTEŞEM YÜZYIL’IN DETAYLARI GİZLİ DÜNYA’DA

Yapımını Tims Productions’ın, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği, Türkiye’de ve dünyanın pek çok yerinde 200 milyonu aşkın kişi tarafından takip edilen Muhteşem Yüzyıl’ın yapım belgeseli “Gizli Dünya” bu akşam Star’da ekrana gelecek.

Dört sezondur büyük bir beğeni ile izlenen Muhteşem Yüzyıl’ın kamera arkasındaki tüm bilinmeyenleri, gizli kalan, en çok merak edilenleri içeren “Gizli Dünya” bu akşam ilk bölümü ile izleyicisiyle buluşacak.

Her bölümünde farklı konuları işleyecek olan yapım belgeseli, 8 bölümden oluşuyor. Belgeselin bu akşam ekrana gelecek ilk bölümünde; çok konuşulan; dekor, kostüm ve aksesuarlar konu edilecek.

Oyuncular ve yaratıcı ekibinin röportajları eşliğinde kamera arkası ve hatta Kapalıçarşı çekimleriyle kumaşların seçimine, taçlar ve miğferlerin hazırlanışına kadar tüm detaylar izleyicisine sunulacak.

Oyunculardan yapım ekibine, yönetmenlerden, tarih danışmanına kadar röportajlarını yer aldığı yapım belgeseli için toplam 56 röportaj yapıldı.

Röportajlar, sette yaşanan acı-tatlı anlar, en çok zorlandıkları sahneler, kazalar, vedalar, beklenmedik ayrılıklar, set atmosferi, makyajlar, görsel efektler, yurtdışında gösterime girdiği ülkelerden izlenimler ve Muhteşem Yüzyıl’a dair merak edilen her şey dört sezonluk muhteşem dizinin “Gizli Dünya”sında…

Muhteşem’i muhteşem yapan ayrıntılar

Halit Ergenç, Vahide Perçin, Ozan Güven, Pelin Karahan, Aras Bulut İynemli, Engin Öztürk, Selim Bayraktar, Nur Fettahoğlu, Selen Öztürk gibi oyuncuların yer aldığı dizi bu sezon ekrana veda edecek.

Her bölüm 25 kişilik kostüm, 12 kişilik dekor ekibinin de dahil olduğu130 kişilik çekim ekibinin görev aldığı Muhteşem Yüzyıl için şimdiye kadar 4 bin metrekare kapılı alanda, 23 ana mekan, 5 Osmanlı Sarayı kuruldu. Ayrıca her bölüm için en az 10 yeni mekan hazırlandı.

Kimler geldi, kimler geçti

Muhteşem Yüzyıl dizisi yayın hayatına başladığı an itibariyle kadrosuna birbirinden başarılı oyuncuları kattı. Aralarında; Okan Yalabık, Selma Ergeç, Nebahat Çehre, Burak Özçivit, Meryem Uzerli, Engin Günaydın ve Tuncel Kurtiz gibi ana cast oyuncuların yanı sıra Binnur Kaya, Hümeyra, Cansu Dere, Berrak Tüzünataç, Melisa Sözen, Gürkan Uygun gibi birbirinden başarılı isimleri de konuk etti.

Her bölüm 300, toplam 50 bin yardımcı oyuncu ağırlayan Muhteşem Yüzyıl kadrosunda yaklaşık 50 başrol oyuncusuyla çalıştı.

Kaç dizi çekilirdi?

Dört sezondur rating sıralamasında birinciği bir kez dahi kaybetmeyen Muhteşem Yüzyıl’ın prodüksiyonu da çok konuşuldu.

Dizi için 50 bin metre kostüm kumaşı ile yaklaşık 5 bin adet kostüm üretildi.

4 bin metrekare alana 23 ana mekan, 5 Osmanlı sarayı kurulan set için Osmanlı dönemimin ihtişamını yansıtabilmek adına dekor için 100 bin metre kumaş kullanıldı. Bu rakamları göz önünde bulundurulduğunda 5 bin kostüm ile 500 bölüm dizi çekilebilirdi. 100 bin metre dekor kumaşı ile ise en az 1000 bölümlük bir dizi çekilebilirdi. Dizinin çekimleri için ayrıca 4000 adet kavuk ve taç, 1000 adet kılıç üretildi.

Dünyanın 52 ülkesinde 200 milyonu aşkın kişi
Muhteşem Yüzyıl izliyor

Dört sezon boyuncaViyana’yı kuşattı, Rodos’u fethetti, Mohaç’da düşmana Hilal’i gösterdi, Preveze’de Haçlı donanmasını alt etti, İtalya Kıyılarını topa tuttu, Prut nehrine köprü kurup orduyu geçirdi. Ve şimdi Türkiye’de 5 milyon hanede; 20 milyon kişi, Dünyanın her köşesinde 200 milyonu aşkın kişi Muhteşem Yüzyıl izliyor.

Yayın günü: 14 Mayıs Çarşamba
Yayın Saati: 20.00-YENİ-1.BLM

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu