Yerli Dizi

MUHTEŞEM YÜZYIL’ IN ISKALADIĞI TARİHİ ŞAHSİYET:KANUNİ

muhtesem-yuzyil

Ne yalan söyleyeyim başladığından beri ısınamadığım, müsamereden öte gidemeyen ve benin için oyuncuların birbirlerine akciğer mesafesinde fısıldaşıp durdukları bir dizi oldu Muhteşem Yüzyıl.

Dizideki tarihi saçmalıkları yazmaya kalksak 18 ay sürer ama 46 yıllık hükümdarlığının sadece 18 ayını sarayda geçirmiş bir padişahı her yönüyle yazabilmek için 18 ay çok az gelir.

‘Muhteşem yüzyıl’ın en büyük şansı, Show TV’de başladığı dönemde aynı gece Kanal D’nin adeta kafasına sıkıp intihar ettiği ‘Şüphe’ dizisini yayınlamak oldu.

İki dizi de ocak ayında başlamış ve o günlerde bir tek çarşamba gecesinin galibi değişip duruyordu.Medya, daha başlamadan iki diziyi kıyaslıyor, “çarşamba gecelerinin galibi kim olacak” diye neredeyse referanduma gitmeye hazırlanıyordu.

Fakat, Şüphe o kadar zayıf bir diziydi ki seyirci tercihini bence daha kötünün iyisi olan Muhteşem Yüzyıl’dan yana kullandı ve de sonunda bu dizi izleyicide alışkanlık yaptı…

Diziye göre görünen o ki Osmanlı’nın en çok sefere çıkan padişahı muhteşem Süleyman, seferlerini haremde gerçekleştirmiş ve her sefer sonunda İmparatorluk toprak kazanmış olmalı!

Tarihi bir dizi çekmek maliyetli bir iştir kabul ediyorum ama bu işe soyunduysanız o maliyeti göze alacaksınız, padişahın koynuna giren cariyeleri soymakla bu iş olmuyor.

Bir an için şu diziyi Spartacus dizisinin yapımcısı Starz’ın yaptığını düşünün ve elinizi vicdanınıza koyun…Osmanlı’yı İmparatorluk yapan,Akdeniz’i Türk gölü haline getiren, 46 yıl hüküm sürmüş, bunun sadece 18 ayını sarayda geçirip tam 13 seferle Osmanlı devletinin padişahları arasında rekor kırmış bir padişahın “soft porno”sunu çekmişler demez; protesto gösterileri düzenlemez misiniz? Üstelik Starz, her sahnenin olduğu gibi sevişme sahnelerinin de hakkını verirdi…

Kusura bakmayın ama Osmanlı İmparatorluğu’nun sahip olduğu ihtişamın milyonda biri kadar bütçeniz yoksa ve bu işe soyunuyorsanız ancak her bölümde bir cariye soyarsınız.

İki sezondur gelen eleştirilere ‘Belgesel çekmiyoruz’ diye cevap veriyorlar…Peki öyleyse sorarım koca Mimar Sinan nerede bu dizide?Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’a aşkı dillere destan olan, aşkından Üsküdar’a Mihrimah Sultan Camii’ni,14 yıl sonra da Edirnekapı Camii’ni yapan Koca Sinan nerededir? Anlayacağınız Osmanlı İmparatorluğu öyle büyük bir tarihe, zaferlere, matematik dehalarına,kahramanlara sahiptir ki onu sadece saraya veya hareme hapsedemezsiniz.

kanuni_sultan_halit_ergenc

Sezon başı fragmanlarda, Kanuni’nin çok sevdiği oğlu ‘Arslan parçası’ Şehzade Mustafa’yı sırf Hürrem ‘bende gözü var’ dedi diye marifetmiş gibi boğdurarak öldürdüğünü göstermek kolay…

Marifet; diziyi yayınlandığınız günden beri sizi baştacı yapan seyirciye biraz da görsel şölen sunabilmekte…

Anladık, haremde muhteşemsiniz de peki nerede er meydanında ki muhteşemliğiniz?

Kanuni, 73 yaşında çıktığı 13. ve son seferi Zigetvar’ın fethedilmesinden bir gün önce harp meydanında vefat etmiş olan müstesna dev bir tarihi şahsiyetti.

“Zigetvar”, haremdeki cariyelerden biri değildi.

“Bre! Tez cihan padişahını saraydan çıkarın da seyirci haremin değil, cihanın padişahını görsün artık!”

SERHAN BAŞBAHÇIVAN / MEDYABEY

twitter.com/Sbasbahcivan

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

  1. Çok doğru, bari” Kanuni’nin Harem Hayatı” veya “Hürrem” olsaydı dizinin adı. bizim memlekette ne kadar değerli insanımız veya kültürel değerlerimiz varsa önce onları gözden düşürmek ve yok etmek marifet sayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu