Magazin

Murat Başoğlu haberi Beyaz TV’ye pahalıya patladı!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), iki kanala ensest içerikli yayınları nedeniyle cezayı kesti. Show TV’ye yayınladığı bir dizide “ensest tecavüze” yer verildiği gerekçesiyle ceza veren RTÜK, Beyaz TV’ye de, Murat Başoğlu’nu konu alan haberlerde, abartılı görüntü ve yorumlara yer verildiği ve “çarpık bir ilişkinin” ekran vasıtasıyla topluma çok açık bir şekilde sunulduğu gerekçesiyle idari para cezası verdi. Murat Başoğlu haberleri Beyaz TV’ye ne kadara mal oldu? RTÜK ne kadar para cezası verdi? Ayrıntılar M.Bey’de…

RTÜK’ün bugün Üst Kurul toplantısı yapıldı. Toplantıda yayınlarında ensest tecavüz ve ensest ilişkiyi ekran vasıtasıyla topluma açık şekilde sunan kanallara cezalar verildi. Ceza alanlar arasında Show TV’de yayınlanan Rüya adlı dizide aile içi ensest tecavüze yer verilmesiyle, söz konusu yayının “kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez.” hükmüne; Beyaz TV’de yayınlanan “Ömür Varol’la Beyaz Gazete” isimli programda, Murat Başoğlu ve yeğeni arasında geçen ensest ilişkiyi konu alan haberlerde, her ne kadar eleştirel bir haber olsa da konu hakkında detaylı ve abartılı görüntü ve yorumlara yer verilmesi ve çarpık bir ilişkinin ekran vasıtasıyla topluma çok açık bir şekilde sunulması nedeniyle, söz konusu yayının “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” hükmüne aykırılık teşkil ettiğini değerlendirerek, reklam gelirlerinin yüzde üçü oranında ağırlaştırılmış idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yaptığı açıklamada “Dizi, film, haber gibi yayınlarda toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı yayınlarla, ensest ve aile içi çarpık ilişkileri konu edinen yayınlara devam edilmesi durumunda, yayın lisansı iptaline yol açacak şekilde üst sınırdan ağırlaştırılmış idari para cezaları ve program durdurma cezaları verileceğini” kaydetti. Show TV ve Beyaz TV’ye verilen idari para cezasının miktarı hakkında bir açıklama yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu