Gündem

MÜSİAD’tan “Pembe Vagon” kampanyasına destek

MÜSİAD Gençlik Kurulu Hanım Üyeleri, İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından “metro ve tramvaylarda hanımlara özel VAGON” uygulamasına destek verdi.

MÜSİAD Gençlik Kurulu Hanım üyeleri tarafından konuyla ilgili basın bildirisi yayınladı. MÜSİAD Gençlik Kurulu imzasıyla yayınlanan bildiride toplu taşımada kadınlar için özel vagon talebi ifade edildi.

Yayınlanan bildiri şöyle:

 

 

BASIN BİLDİRİSİ

MÜSİAD Gençlik Kurulu olarak, Türkiye’de 46, Yurtdışında 19 irtibat noktası ile, MÜSİAD tecrübesini “yüksek ahlak” ilkesi ile birleştirerek, toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü ile gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturma ilkesiyle yola çıktık.

MÜSİAD Gençlik Kurulu bu ilkeler doğrultusunda birçok proje oluşturmakta ve hayata geçmesi için kurumlar arasında köprü vazifesi görmektedir.

MÜSİAD Gençlik Kurulu Hanım Üyeleri olarak talebimiz doğrultusunda, 2016-2017 hedefleri arasına, sosyal sorumluluk projesi kapsamında “toplu taşımada hanımlara özel VAGON” uygulaması dahil edilmiştir. Geçtiğimiz günlerde de İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından “metro ve tramvaylarda hanımlara özel VAGON” uygulamasına yönelik anket çalışması başlatılmıştır. Genç MÜSİAD olarak uzun zamandır dile getirmekte olduğumuz, üzerine çalışmalar başlattığımız bu proje için İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin bu adım ile bizlere öncülük etmiş olmasını memnuniyetle karşılamaktayız.

Dünya üzerinde Almanya, Japonya ve Singapur gibi ülkelerde örneklerine rastlanan “hanımlara özel vagon” uygulamasının dünyanın en büyük metropolleri arasında yer alan İstanbul’da da hayata geçmesi gerekmektedir.

İstanbul’da her gün yüz binlerce insana hizmet veren toplu taşıma araçlarının, normal kapasitesinin çok üzerinde yolcu taşıması sorunları da beraberinde getirmektedir. Hanımlar toplu taşıma araçlarını aşırı yoğun olduğu sabah işe gidiş, akşam işten dönüş saatlerinde rahatça kullanamamakta, kendilerine yer bulmakta zorlanmakta, gayr-ı ahlaki ve gayr-ı insani durumlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı MÜSİAD Gençlik Kurulu Hanım Üyeleri olarak sessiz kalmayarak “toplu taşımada hanımlara özel VAGON” uygulamasına destek vermekteyiz.

Toplu taşımada yaşanan sıkıntıların toplumun sadece belli bir kesimin sorunu olmadığı ortadadır. Sorun, kadın-erkek, genç-yaşlı ya da görüş ayrımı fark etmeksizin her kesimin dile getirdiği bir sorun haline gelmiştir.

Daha evvelde kamuoyunda yankı bulan ve fakat hizmete (ayrımcılık vs. gerekçeleri ile) geçirilemeyen pembe otobüs projelerine karşı yapılan eleştirilerin “pembe VAGON” projesi ile ortadan kaldırılacağına inanmaktayız. Zira bu projede toplu taşıma araçlarının tamamı yerine bir bölümünün hanımlara tahsis edilme durumu söz konusudur. Taşıma hizmetinin, karma ve fakat ayrı vagonlar halinde sunulması amaçlanmaktadır. Dolayısıyla pembe vagonu bulunmayan otobüslerde hanımların seyahat etmeleri onların aleyhine bir durum oluşturmayacaktır.

İnsani hassasiyeti olan her kesimin şikayet ettiği konuların başında gelen toplu taşıma araçlarında oluşan problemlerin giderebilmesi için uygulamanın hayata geçmesi önem arz etmektedir.

Bu bildirge ile, İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından “metro ve tramvaylarda hanımlara özel VAGON” uygulamasını MÜSİAD Gençlik Kurulu hanım üyeleri olarak desteklediğimizi, en kısa sürede hayata geçmesini temenni ettiğimizi bildiririz.

Türkiye Gençliği ve kamuoyuna arz ederiz.

Saygılarımızla

MÜSİAD Gençlik Kurulu

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu