Kültür-SanatMagazin

Müslüm Gürses ölümyıldönümünde hayranlarıyla birlikte anılıyor

Madame Tussauds İstanbul, Arabesk müziğin unutulmaz sanatçısı Müslüm Gürses’i ölüm yıldönümünde hayranlarıyla birlikte anıyor. Müslüm Gürses’in balmumu figürü, 3 Mart Pazar günü Madame Tussauds İstanbul’da sevenleriyle bir araya geliyor.

FİGÜR İÇİN KAPAK FOTOĞRAFI BAZ ALINDI

Dünyaca ünlü isimlerin balmumu figürlerinin sergilendiği, ziyaretçilerine interaktif bir eğlence deneyimi sunan Madame Tussauds İstanbul, Arabesk müziğin babası Müslüm Gürses’in balmumu figürünü ölüm yıldönümünde sevenleriyle buluşturuyor.

Madame Tussauds İstanbul, Müslüm Gürses’in figürünün yapımına 2017 yılının Eylül ayında ziyaretçilerinden ve sosyal medyadan gelen talepler üzerine karar verdi. Sanatçının eşi Muhterem Nur ile irtibata geçen Madame Tussauds yetkilileri aldıkları olumlu dönüş sonrası Ekim ayında detaylı arşiv çalışmalarına başladı. Sanatçının rol aldığı tüm filmler, plak kapakları ve çektirdiği fotoğraflar titizlikle incelendi. Figürün duruşu, yüz ifadesi, kostümü dahil tüm detaylar için eşi Muhterem Nur’un önerileri ve onayı ile ilerlendi. Figürün pozu için ise sanatçının Pasaj müzik imzasıyla yayınlanan “Sandık” isimli albümünün kapak fotoğrafı referans alındı.

Sanatçının vücut ölçülerinin belirlenmesi için Şanlıurfa’daki Müslüm Gürses Müzesi’nden alınan kostümler, Madame Tussauds Londra Stüdyo Ekibi tarafından incelendi. Eşi Muhterem Nur’un da yönlendirmesi ile sanatçının tarzına uygun bir kostüm belirlendi ve Madame Tussauds Londra Stüdyo ekibi tarafından özel olarak dikildi. Sanatçının şu an eşi Muhterem Nur’un parmağında olan, hayattayken parmağından çıkarmadığı yüzüğü ve Rolex saati de Madame Tussauds Londra Stüdyo ekibi tarafından birebir kopyalandı.

Sanatçının 1978 yılında geçirdiği trafik kazasının ardından alnında oluşan yara izi, fotoğraflar üzerinden çalışılarak balmumu figüre uygulandı. Figürün baş ölçüsünün gerçek değerlerine uygun olabilmesi için eşi Muhterem Nur’un baş ölçüleri alındı ve ikilinin yan yana olduğu fotoğraflar kıyaslanarak hesaplama yapıldı. Referans fotoğraflar ve ölçümler üzerinden kilden bir taslak oluşturuldu; kilin içine dökülen balmumu üzerinden yapılan rötuşlarla figür son halini aldı. Müslüm Gürses figürünün yapımı, araştırma süreci dahil yaklaşık bir yıl sürdü.

Madame Tussauds İstanbul, Türk Arabesk müziğinde yeri doldurulamayacak bir isim olan Müslüm Gürses’in aramızdan ayrılışının altıncı yıl dönümünde, figürünü ziyaret etmek ve onu anmak isteyen sevenlerini bekliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu