Televizyon

MUSTAFA KARATAŞ’TAN “BEDDUA” AÇIKLAMASI

Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın sunumuyla Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Muhabbet Kapısı’nda bu bölüm, dua etmenin insan hayatına etkileri ve Allah ile insan arasında kurduğu bağ konusu konuşuldu.

Kanal 7’de ekrana gelen, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın sunduğu Muhabbet Kapısı’nda bu hafta ‘dua ve beddua’ konularına yer verildi.

Duanın anlamının ‘çağırmak, davet etmek, yalvarmak’ olduğunu söyleyen Karataş, beddua konusuna da değindi. Bedduanın ‘kötü dua’ anlamına geldiğini söyleyen Karataş; “Beddua etmek doğru değildir, bedduayı ancak canı yanmış, karşılığında hakkını alamamış, karşı tarafa bir türlü sesini duyuramamış, başka hiçbir çaresi kalmayan kişilerin başvurabileceği bir yoldur” açıklaması yaptı.

Hiçbir koşulda beddua edilmemesi gerektiğini de söyleyen Karataş, beddua etmek yerine Allah’a havale edilmesi gerektiğini Hz. Muhammed’in yaşadığı iki olayı örnek vererek anlattı.
Prof. Karataş, Hz. Muhammed’in Kabe’de namaz kılarken müşrikler sırtına deve işkembesi koyduklarında bile beddua etmediğini ve ellerini açıp; “Allah’ım bu müşrikleri sana havale ediyorum” dediğini söyledi.

BEDDUA YERİNE DUA

Karataş, aynı şekilde Allah Resulu’u Taif’te müşrikler tarafından taşlandığında Cebrail’in gelip kendisine; “Ya Resulallah, emret bu dağı onların üzerine geçireyim” demesi üzerine
Hz. Muhammed’in; “Hayır. Allah onlara hidayet etsin” sözleriyle karşılık verdiğini söyledi.

Karataş beddua konusunda söylediği son sözlerinde; ”Kafir’in bile ıslahını istemek evladır. Hele Müslüman’ın ıslahını istemek daha da evladır” ifadelerine yer verdi.

İşte, o açıklamalar:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu