Magazin

Müzisyen Mercan Dede’den Kıvanç Tatlıtuğ’a acı gönderme

Ünlü müzisyen Mercan Dede, geçtiğimiz günlerde vergi kaçakçılığı iddiasıyla gündem olan ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ ile ilgili ilginç bir açıklamada bulundu. Mercan Dede, instagram hesabından günümüzün kahraman olarak kabul edilen figürleriyle ilgili oldukça manidar bir paylaşımda bulundu.

Mercan Dede’nin yazdıklarının satır aralarında günümüz popüler dünyasında yaşananlara karşı net bir eleştiri dikkat çekti.

İşte, sitem ve eleştiri kokan o paylaşım:


Bu yazının kişilerle, markalarla ilgisi yok. Konu biziz. Sen , ben Hepimiz.

Yukarıda “Fena ötesi “ bir lansman filmi var .

Öncelikle Türkiye’nin kavgayla/ gürültüyle , bıçaklamalar, hayvanlara tecavüzle karardığı şu dönemde film ana temasında ; yoldan geçen bıçkın jönümüze laf atan sokak dallamaları ile kendini pek bir “cool” sanan; “bir koyarsam oturursun” manasına kabadayılık taslayan yanar döner kıyafetli kahramanımız arasında geçiyor .
Kara köpeğimiz dahi hırlama efektiyle saldırganlaştırılmış ( oysa bro gardaş filmdeki en sevimli tip) .
Kabadayılık ve maçoluğun yüceltildiği bu ucuz karaktere derinlik katmak için; son aylarda hepimize heyecan veren #susamam videosunun yarattığı toplumsal farkındalık fırsatını paraya çevirmek istercesine kabadayımıza bir de hem söz hem müzik anlamında fena ötesi RAP söyletilmiş .

Zaten lansmanda sayın Tatlıtuğ , “ geçen yıl gitar çalmıştım bu yılda rap söyledim “ diyerek bu işlerin ne kadar kolayca yapıldığını bizlere anlatıverdi.

Gelelim konunun en önemli “biz” kısmına .

Tekrar ediyorum , konu bir. oyuncu , bir marka ile ilgili değil, global bir problemden bahsediyorum .
Biz toplum olarak; %99’unun “para kazanmak için yalan dünya yaratma “ işinden başka bir şey yapmadığı reklam endüstrisinin yarattığı sahte kahramanlara hayranlıkla alkış tuttuğumuz, dizilerini seyrettiğimiz , utanmadan sattıkları çoğu son derece kalitesiz ve ihtiyacımız olmayan mallarını satın aldığımız sürece toplum olarak yozlaşmaya , bizi biz kılan insani değerleri yitirmeye devam edeceğiz .

Alın teriyle it gibi, eşek gibi, köle gibi ayda 30 gün çalışan , çoğu çok kötü şartlarda yaşayan ve şanslıysa belki ayda 3,4 bin lira kazanan bu zavallı insanlara hepimiz kirli bir çöp gözüyle bakar, çoğu zaman onları görmezden gelirken, ayda “30 bin liradan fazla “ ( her ne demekse !) kazanarak 1 milyon liralık araba alma mucizesini gösteren sahte kahramanlara alkış tutan insanlar olmaktan vazgeçmek zorundayız . Kahramanlarımız; çok zor şartlar altında geçim savaşı veren, yaşamının zorluğuna acısına rağmen çuvalına “buna da şükür “ yazan insanlar olmalı.

Servetler içinde yaşadığı halde vergi kaçakçılığından yargılanan oyuncular değil.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Bu yazının kişilerle, markalarla ilgisi yok. Konu biziz. Sen , ben Hepimiz. Yukarıda “Fena ötesi “ bir lansman filmi var . Öncelikle Türkiye’nin kavgayla/ gürültüyle , bıçaklamalar, hayvanlara tecavüzle karardığı şu dönemde film ana temasında ; yoldan geçen bıçkın jönümüze laf atan sokak dallamaları ile kendini pek bir “cool” sanan; “bir koyarsam oturursun” manasına kabadayılık taslayan yanar döner kıyafetli kahramanımız arasında geçiyor . Kara köpeğimiz dahi hırlama efektiyle saldırganlaştırılmış ( oysa bro gardaş filmdeki en sevimli tip) . Kabadayılık ve maçoluğun yüceltildiği bu ucuz karaktere derinlik katmak için; son aylarda hepimize heyecan veren #susamam videosunun yarattığı toplumsal farkındalık fırsatını paraya çevirmek istercesine kabadayımıza bir de hem söz hem müzik anlamında fena ötesi RAP söyletilmiş . Zaten lansmanda sayın Tatlıtuğ , “ geçen yıl gitar çalmıştım bu yılda rap söyledim “ diyerek bu işlerin ne kadar kolayca yapıldığını bizlere anlatıverdi. Gelelim konunun en önemli “biz” kısmına . Tekrar ediyorum , konu bir. oyuncu , bir marka ile ilgili değil, global bir problemden bahsediyorum . Biz toplum olarak; %99’unun “para kazanmak için yalan dünya yaratma “ işinden başka bir şey yapmadığı reklam endüstrisinin yarattığı sahte kahramanlara hayranlıkla alkış tuttuğumuz, dizilerini seyrettiğimiz , utanmadan sattıkları çoğu son derece kalitesiz ve ihtiyacımız olmayan mallarını satın aldığımız sürece toplum olarak yozlaşmaya , bizi biz kılan insani değerleri yitirmeye devam edeceğiz . Alın teriyle it gibi, eşek gibi , köle gibi ayda 30 gün çalışan , çoğu çok kötü şartlarda yaşayan ve şanslıysa belki ayda 3,4 bin lira kazanan bu zavallı insanlara hepimiz kirli bir çöp gözüyle bakar, çoğu zaman onları görmezden gelirken, ayda “30 bin liradan fazla “ ( her ne demekse !) kazanarak 1 milyon liralık araba alma mucizesini gösteren sahte kahramanlara alkış tutan insanlar olmaktan vazgeçmek zorundayız . Kahramanlarımız; çok zor şartlar altında geçim savaşı veren, yaşamının zorluğuna acısına rağmen çuvalına “buna da şükür “ yazan insanlar olmalı Servetler içinde yaşadığı halde vergi kaçakçılığından yargılanan oyuncular değil.

Multidisciplinary Explorer (@mercandede)’in paylaştığı bir gönderi ()

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu