Medya

Myanmar’da gözaltına alınan TRT World ekibine hapis cezası

Myanmar’da gözaltına alınan ve akıbetleri merak edilen TRT World ekibiyle ilgili flaş gelişme… 2 hafta önce gözaltına alınan TRT World çalışanı iki gazeteci ve onların iki yardımcısının çıkarıldıkları mahkeme tarafından  2 ay hapis cezasına çarptırılması tepkiyle karşılandı. Myanmar yönetimi ekibin drone kullanmasını suç saydı.

MYANMAR YÖNETİMİ DRONE KULLANIMINI SORUN YAPTI

Singapurlu kameraman Lau Hon Men, Malezyalı muhabir Mok Choy Lin, tercümanları Aung Naing Soe ve şoförleri Hla Tin’den oluşan ekip bir belgesel üzerinde çalışırken TRT World ekibi, çekimler sırasında insansız hava aracı (drone) kullandıkları ve bu nedenle yasaları çiğnedikleri gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Myanmar polisinin TRT World ekibi hakkında ilk olarak, “ülkeye soktukları drone nedeniyle gümrük yasalarını çiğnemekten” soruşturma başlatmış ancak daha sonra soruşturmanın 1934 tarihli bir “uçak yasasına” çevrilmesi nedeniyle cezanın hapis cezasına çevrildiği bildiriliyor. Ülkedeki gümrük yasasının üst ceza sınırı 3 yıla ulaşırken, uçak yasasında maksimum ceza 3 ayla sınırlanıyor.

BİR SONRAKİ DURUŞMA TARİHİ 16 KASIM

Reuters haber ajansının mahkemede bulunan muhabiri, TRT World muhabiri ve kameramanının duruşmada “suçlarını kabul ettiklerini” ve hakim tarafından tüm ekibin 2 ay hapisle cezalandırıldığını aktardı.
Yeni duruşmnın 16 Kasım’da olacağı gelen haberler arasında.

TRT World ekibinin savunmasını üstlenen avukat Khin Maung Zaw, “Ekip üyeleri, para cezasına çarptırılmayı umdukları için suçlarını kabul etti. Hakimin hapis cezası hepimizi şoke etti” diye konuştu.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu