Medya

Nagehan Alçı ne demek istedi?: “Bu ülkede erkek problemi var!”

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, kamuoyunda büyük infial uyandıran Emine Bulut cinayetine ilişkin kaleme aldığı yazıda, “Şiddeti en ağır cezalara mahkûm etmedikçe, bu vandalları, bu vahşileri korkutup, içlerindeki kriminal canavarı hapisle, sosyal baskıyla, işsizlik sopasıyla ezmedikçe duracakları yok” ifadesine yer verdi.

Alçı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yazdığı yazıyı arşivden çıkardığını belirterek, “Hâkimler mevcut yasayı işletin; işverenler bu adamlara iş vermeyin” ifadesini kullandı.

Alçı, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Maalesef Türkiye’nin geneli, Anadolu’nun dört bir yanından, İstanbul’un en kalburüstü semtlerine kadar bu bakışla çevrili. Tanıdığım kadınların önemli bir kısmı fark etmeden kendi cellatlarını yetiştiriyorlar. En eğitimli erkeklerin bile bu zihniyetle büyümeyenine neredeyse rastlamadım desem yeridir…

Yeter! Bu ülkenin erkek şiddeti yeter! Dur diyelim artık! Her gün, birbirini hiç tanımayan ama kadın düşmanlığı  konusunda aynı potada buluşan erkeklerin yaptıklarına “Buraya kadar” diye haykıralım!… Bunun tek yolu var sevgili dostlar. Tek bir yolu şiddeti en ağır cezalara mahkum etmedikçe, bu vandallar, bu vahşileri korkutup, içlerindeki kriminal canavarı hapisle, sosyal baskıyla, işsizlik sopasıyla ezmedikçe duracakları yok.

Hakimlere sesleniyorum: Mevcut yasaları işletin! En üst cezaları verin. Kadına şiddeti ağır cezada yargılayın. Tutuksuz yargılamayı unutun.

İŞVERENLER, BU ADAMLARA İŞ VERMEYİN!

İşverenlere sesleniyorum: Sicilinde bu konuda en ufak bir pürüzü olana iş vermeyin. Mevcut çalışanlarınız arasında böyle profiller varsa onları işten çıkarın! İşsizliğe mahkum edin!

YETKİLİLER, BU SUÇU İŞLEYENLERİ E-DEVLET’TE DAMGALAYIN

Devlete sesleniyorum: E-devlette kadına karşı şiddet suçundan yargılananları özel olarak işaretleyin. Onların kimliklerinin ayrılmaz bir parçası olsun bu utanç. Silinemesin. Hastaneye gittiklerinde de, SGK’ya ihtiyaç duyduklarında da karşılarına çıksın. Herkes bilsin.

Şimdi kalkmış bu ortamın çürük meyvelerini kendimizden ayrıştırmaya çalışıyoruz… “Yiğidim, aslanım” zihniyetini öldürmedikçe ne beyhude bir çaba bu!”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu