Gündem

Nakit para kullanmak riskli mi? Koronavirüs ekmekten bulaşır mı?

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Şu zorlu günlerde vatandaşların en çok merak ettiği iki konu var. Bunlardan birisi ekmek alırken koronavirüs bulaşma ihtimali ile paradan virüsün bulaşma riskinin yüksek olup olmadığı…Uzmanlar ekmek ve nakit para kullanılmasıyla ilgili bu iki önemli konu hakkında neler söylüyor? İşte bu iki konunun cevapları..

KORONAVİRÜS BAKKAL VE MARKETTEKİ EKMEKTEN BULAŞIR MI?

Koronavirüsün tüm dünyanın üzerine adeta bir kabus gibi çöktüğü şu günlerde vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan birisi “Fırından ya da bakkaldan alınan ekmeği tüketmekte koronavirüsün bulaşması açısından risk var mıdır?” konusu.

Uzmanlar,ekmeğin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ön gördüğü koşullarda hijyenik olarak üretilmesi ve çalışanların da kurallara riayet etmesi durumunda riskin oldukça düşük olduğunu belirtiyorlar.. Ancak yine de endişe duyuyorsanız eve almış olduğunuz ekmeği dilimleyerek tost makinasında ya da fırında 90 derecede kısa bir süre ısıtmanız yeterli olacaktır.

NAKİT PARA KULLANMAK RİSKLİ Mİ?

Diğer çokça merak edilen bir soru da paralardan virüsün bulaşma ihtimali ile ilgili…”Para ile alışveriş koronavirüs riski açısından risk oluşturur mu?” sorusuna ise uzmanların cevabı şöyle:

Para elden ele gezen ve her gün temas edilen bir madde olduğu için en kirli madde olarak tanımlanıyor. Bu nedenle uzmanlar para yerine kredi kartı kullanılmasının şu günlerde daha uygun olduğunu dile getiriyor. Vatandaşlar nakit para yerine kredi kartlarını kullanarak risk faktörünü çok daha düşük bir seviyeye çekebilirler.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu