Gündem

Namaz kılmayan hayvandır diyen ilahiyatçı Aşkar’a dava açıldı

Ramazan ayında Serdar Tuncer’in sunduğu TRT’deki iftar programda “Namaz kılmayan hayvandır” diye konuşan ilahiyatçı Prof.Dr. Mustafa Aşkar hakkında dava açıldığı haber veriliyor. Önce özür dileyen ardından da sözlerinin “İslam düşmanlarınca çarpıtıldığını” ileri süren Aşkar, savcılıkta ise “Sokrates’in ‘insan konuşan bir hayvandır’ şeklindeki beyanında olduğu gibi ilmi bir tespit” diyerek kendini savunmuştu.

MUSTAFA AŞKAR SAVCILIĞA İFADE VERDİ

TRT’de katıldığı “Ramazan Sevinci” programındaki, “Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” sözleri nedeniyle Mustafa Aşkar hakkında, “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan dava açıldığı öğrenildi.

Prof. Dr. Aşkar hakkındaki dava, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosunun, Ankara Barosu, Ateizm Derneği ve bazı vatandaşların şikayeti üzerine başlatılan soruşturma üzerine açıldığı bildiriliyor.

Aşkar’ın soruşturmayı yürüten savcılıkta alınan savunmasında; “Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” sözlerini sarf ettiği program oldukça tepki almıştı. sohbetin orucun metafizik boyutu konusunda olduğunu, bu bağlamda insanın fizyolojik açıdanAşkar, savunmasında insanın namaz için ergonomik yaratıldığı konusunda tespitler yaptığını söyledi. Bu nedenle namazı insanların kılabileceğini, hayvanların kılamayacağını beyan etmek istediğini ancak “namaz kılmayan hayvandır” şeklindeki cümlesinin yanlış anlaşıldığını, farklı yorumlara yol açtığını ileri süren Aşkar’ın savunmasında şu ifadelere yer verdi.

“Sokrates’in ‘insan konuşan bir hayvandır’ şeklindeki beyanının da bir hüküm cümlesi değil, ancak ilmi bir tespit olduğunu, kendisinin de bu minvalde ergonomik açıdan hayvanların namaz kılma yetisinin olmayacağına ilişkin ilmi bir tespit yapmak istediğini, çeşitli mihraklarca konunun farklı tevil edilip tepkiler geldiği zaman da 24 saat geçmeden özür içerir beyanını basın yoluyla yayınladığı, müsnet suçlamayı kabul etmediğini, ayrıca 2 sayfa savunma bir sayfa özür metni ve diyabet hastası olduğuna dair raporu ibraz ettiğini beyan etti.”

BAŞBAKAN YILDIRIM ZIRVA OLARAK NİTELEMİŞTİ

Aşkar’ın katıldığı televizyon programında “namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan da hayvandır” açıklamasıyla “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan dava açılmasına karar verildi.

Aşkar önce özür dilemiş ardından da sözlerinin “İslama ve Müslümanlara hakaret eden İslam düşmanı kesimlerce çarpıtıldığını” söylemiş, geri adım atmadığını ifade etmişti. Başbakan Binali Yıldırım “Zırva” diyerek tepki göstermiş, ilahiyatçı profesörün sözleriyle ilgili, RTÜK de TRT’ye ceza vermişti.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı