Gündem

Nano teknoloji ürünü olduğu ileri sürülen siyah maskeler sağlıklı mı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en son yaptığı açıklamalar maske ihtiyacını iyiden iyiye hissettirdi. Vatandaşlar bundan böyle pazar yerlerine ve marketlere maskesiz giremeyecek. Maske ihtiyacının ortaya çıktığı şu günlerde vatandaşlar  “Nano teknoloji” ile üretildiği söylenen ve yıkanarak temizlenebilen genellikle renkleri siyah olan maskelerin ne derece sağlıklı olduğunu sorgulamaya başladılar. İşte uzmanından bu sorunun cevabı…

SİYAH MASKELER KORONAVİRÜSTEN  KORUR MU?

Son günlerde “nano teknoloji” ürünü diye satılan siyah renkli maske satışları patlama yaptı. Uzmanlar ise bu maskelerde belirtilen şekilde yıkama veya mikrodalga yoluyla sterilize etmenin imkansız olduğunu söylüyor.

“Nano teknoloji /biyo maske” diye üretilen ve siyah rengiyle birçok kişinin ağzında dikkat çeken maskeler şu sıralar sıkça insanların yüzlerinde görülür oldu. Ancak medikal sektörün uzmanları bu maskelerin özelliklerinde yer aldığı gibi yıkama veya mikro dalga fırında ısıtmanın sterilize etmede yeterli olmayacağını söylüyor.

Türkiye’de 2 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan verilere göre 18 bin 135 kişi koronavirüse yakalandı. Hastalık nedeniyle hayatını kaybeden sayısı ise 356. Hal böyleyken insanlar salgından korunmak için maske veya eldiven takıyorlar. Ancak maske alırken yapılan birçok hata insana faydadan çok zarar getirebilir.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Medikal Meclisi Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkan Yardımcısı Veysi Cengiz Balçık, maskeler ve siperliklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

MASKELERİN FIRINA ATILARAK STERİLİZE EDİLMESİ İMKANSIZ

Balçık, son günlerde kullanımı giderek artan siyah renkli “Nano teknoloji” maskelerin söylenildiği gibi yıkanarak veya mikrodalga fırına atılarak sterilize edilmesinin mümkün olup olmadığıyla ilgili “Yıkanarak veya mikrodalga fırına atarak maskelerin sterilize edilmesi imkansız. Bu maskeler hakkında şu anda elimizde hiçbir bilimsel veri yok. Mehmet Hoca da (Prof. Dr. Mehmet Ceyhan) bilimsel verilerin olmadığını söyledi. Bu maskeleri üreten firmanın ellerinde varsa testlerini yayınlaması lazım. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun da bu belgeleri incelemesi gerekiyor. Zaten belgeleri yoksa da toplatılması lazım. Maskelerde önemli olan filtrasyon işleminin yapılmasıdır. Yoksa herkes ağzına tülbent bağlasın dolaşsın böyle bir şey olmaz.” dedi.

Koronavirüs salgını dolayısıyla adeta seferberlik haline gelen maske üretimiyle ilgili de konuşan Veysi Cengiz Balçık “N95 diye bilinen maskeler TS EN 149 standardıyla üretilir. Cerrahi maskeler ise TS EN 13683 standardıyla üretilir. Dikiş makinesinde dikilen maskelerin üzerinde iğnelerin bıraktığı deliklerde virüsler yaşayabilir. Maske üretimi çok komplike bir iştir. Dikiş yerine ultrasonik yapıştırma yöntemi kullanılır” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar evlerinde bile siperlik üretiyor. Siperlikler, tek sefer kullanılmak zorunda mı? Yoksa birkaç defa kullanılabilir mi? Sonuçta bir bakıma bu israf ve insanlar siperlik üretimiyle ‘Bakın ben yardım yapıyorum’ diyerek işin şovuna kaçmıyorlar mı?” sorusuna Balçık şu cevabı verdi: “Siperlikte amaç zerreciklerin akışını kesmek. Maske gibi yüze temas etmediği için sterilize edilerek birkaç seferden fazla kullanılabilir” diye konuştu.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu