Teknoloji

NASA 7 farklı Dünya buldu, Google konuyu Doodle’a taşıdı

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nin dün akşam yaptığı açıklamaya göre dünyaya benzeyen 7 gezegen keşfedildi ve Google, NASA’nın dünyaya benzeyen 7 gezegen keşfini ana sayfasanı taşıyarak doodle yaptı. sayfasına taşıdı. Google da bu keşif haberi için “Exoplanet Discovery” Doodle’ını hazırlayarak yayınladı.

NASA’nın Dünya’dan 40 ışık yılı uzakta 7 yeni gezegen keşfedildiğini açıklamasının ardından dev arama motoru Google bunu ana sayfasına taşıdı. Bugün Google’ı açanlar sevimli bir doodle ile karşılaşıyor.

NASA, Güneş Sistemi dışında Samanyolu Galaksisi içindeki Kova takımyıldızı içindeki TRAPPIST-1 ismi verilen yıldızın yörüngesinde keşfedilen gezegenlerin Dünya’ya benzerlik gösterdiği belirterek gezegenlerden üçünün su varlığını ve canlı yaşamını destekleyebilecek yapıda olduğunu açıkladı.

NASA’nın tahminlerine göre yaklaşık Jüpiter büyüklüğünde sönük bir yıldız olan TRAPPIST-1’in etrafında sıkı bir ağ oluşturan gezegenlerin karasal ve kayalık yapıda olduğu belirtiliyor ve gezegenlerin canlı yaşamına olanak verip vermeyeceklerinin anlaşılması için atmosferlerinin daha detaylı incelenmesinin gerekeceği ifade ediliyor.

blank

NASA’da görevli Liege Üniversitesi Öğretim Üyesi Michael Gillon ve ekibi tarafından keşfedilen, yıldızın etki bölgesinde Dünya’ya benzeyen daha fazla gezegenin olabileceğini ileri sürülüyor ve TRAPPIST-1 sistemi içinde bulunan gezegenlerden birinin yüzeyinden temsili görüntüsü şu şekilde paylaşılıyor.

blank

Yapılan açıklamada araştırma ekibinden Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Amaury Triaud, “Tüm bunlardan çıkarılacak sonuç şu ki dünya dışındaki yaşamları keşfetme yolunda tarihi bir adım attık. Samanyolu Galaksisi içinde Dünya büyüklüğünde çok sayıda başka gezegen olduğunu öğrenmek inanılmaz bir şey.” ifadeleri yer alıyor. Yine ekip üyesi Liege Üniversitesinden Emmanuel Jehin de “Galaksimizde 200 milyar yıldız var. Bunların her birinde 10 tane Dünya benzeri gezegen olsa artık gerisini siz hesap edin.” ifadelerine yer verirken, ekip üyesi Liege Üniversitesinden Emmanuel Jehin de “Galaksimizde 200 milyar yıldız var. Bunların her birinde 10 tane Dünya benzeri gezegen olsa artık gerisini siz hesap edin.” diyerek düşüncelerini belirtti.

Google’dan “Exoplanet Discovery” Doodle’ı

Google’ın hazırladığı Dünya ve Ay, teleskopla bulundukları yerden bakarken -NASA tarafından keşfedilen- 7 gezegeni görüyor. Dünya ve Ay, teleskopla bakarken bu 7 gezegen de el sallıyor. Ardından teleskopla bakmayı bırakan Dünya ve Ay şaşkınlık içerisinde birbirlerine bakıyor ve gülerek seviniyor.

Exoplanet Discovery ne demek?

NASA, Dünya’ya yaklaşık 40 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız sisteminde, su barındırmaya uygun Dünya benzeri 7 gezegen keşfetti. Bu keşif gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair önemli bilgiler sağlayacak. Bilim insanları bu yıldız sistemini bir gezegen hazinesi olarak tanımlıyorlar.

NASA gezegen bilimi açısından son yılların en büyük keşfini açıkladı. Dünya’mıza yaklaşık 40 ışık yılı uzaklıkta küçük bir yıldız çevresinde yaşama uygun bölgede ve Dünya gezegenin büyüklüğünde 7 gezegen keşfetti. Astronomlar daha önce de 7 gezegen barındıran yıldız sistemleri keşfetmişlerdi ama ilk defa bu kadar çok Dünya ile benzer büyüklükte gezegen barındıran hem de sadece 12 parsel yani 39 ışık yılı uzaklıkta bir sistem keşfediliyor.
NASA’dan astrofizikçi Elisa Quintana bu yıldız sisteminin inanılmaz olduğunu ve yakınlarındaki yıldızların da benzer gezegenlere ev sahipliği yapıyor olabileceğini belirtiyor.

Başa dön tuşu