MedyaYaşam

NASA Güneş Tutulmasını uzaydan nasıl görüntüledi?

Dün Dünyanın en büyük Güneş Tutulması gerçekleşti. Türkiye’den izlenemeyen tutulmayı birçok yayın organı canlı yayınladı. NASA ise tüm dünyanın odaklandığı Güneş tutulmasını uzaydan Dünya’ya yaptığı etkiyi gösteren videolar ile yayınlamayı tercih etti.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı başta olmak üzere tüm uydu ve teleskoplar, 21 Ağustos 2017 tarihli Güneş Tutulması olayının her anını kaydetmek için büyük mesai harcadı. 2014 yılına kadar bir daha bu şekilde gözlenemeyecek olan Güneş Tutulması ile ilgili muhteşem görüntüler elde edildi. Birçok yayın organı ve vatandaşlar Dünya üzerinden Güneş Tutulması’nı saniye saniye görüntülemeye çalıştı. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar ise; Güneş Tutulması sırasında Dünya’nın nasıl göründüğünü kaydederek muazzam bir işe imza attılar.

Görüntülerde Güneş Tutulması’nda Dünyamızın üzerine Güneş’in ışığını engelleyen Ay’ın gölgesi düşüyor. Bu olayı birçok farklı açıdan çeken astronotlar ve çeşitli uydular, Güneş Tutulması’nı böyle tarihe not düştüler… İşte NASA tarafından yayınlanan Dünya’nın kısa süreliğine tek bir olaya odaklanmasını sağlayan 21 Ağustos’ta gerçekleşen Güneş Tutulması’nın uzaydan görünümü;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu