Teknoloji

NASA uzaydan en net Dünya görüntülerini yayınladı

NASA, yeni nesil Dünya gözlem uydusu Dünya gezegenenin en net ilk fotoğraflarını ulaştırdı. Tüm zamanların en yüksek çözünürlüklü Dünya fotoğrafları, GOES-16 Dünya gözlem projesi kapsamında çekildi ve NASA tarafından dünyaya servis edildi.

İşte dünyanın bugüne kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü DÜNYA GEZEGENİ fotoğrafı.

Yukarıdaki fotoğraf Dünya’nın bugüne kadar çekilmiş en net fotoğrafı… Dünya fotoğraflarındaki netlik ve çözünürlük kalitesi muhteşem karalerin yakalanmasına sebep oldu. Örneğin bu fotoğraflardan birinde batı yarıküre gözüküyor.

Ay ile Dünya bir arada 

Uydunun kameralarını kalibre etmek için Ay’a odaklanılıyor ve birkaç kare fotoğraf çekiliyor. İşte aşağıdaki fotoğrafta Dünya, Ay’la birlikte görüntülenmiş.

Dünyadaki hava olayları artık daha net inceleniyor

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; GOES-16 projesi kapsamında, Dünya’daki hava olayları detaylı bir şekilde inceleniyor ve küresel hava koşullarına dair tarihsel veri seti toplanıyor. Aşağıdaki fotoğrafın sağ kenarında Afrika’daki Sahra Çölü üzerindeki toz katmanı görülüyor. Afrika kıyılarında oluşan kuru hava, tropikal fırtınalara yol açıyor. GOES-16 uydusunun 16 spektral kanalı, meteorologların kasırga oluşumlarını daha erken tespit etmesine yardımcı olacak. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sayesinde yükselen toz katmanı ile bulutlar da ayırt edilcek.

Uzaydan Karayipler

Bu karede ise uydu Karayipler’deki sığ sular net bir biçimde görüntülenmiş.

NASA Mayıs 2017’de mevcut uydunun nihai görev alanını belirleyecek ve uydunun adı da Doğu GOES, ya da Batı GOES olacak.

Uzaydan Güney Amerika

Güney Amerika’nın neredeyse tümünü görüntüleyen bu karenin sağ üst tarafında fırtına oluşumu net biçimde gözlenebiliyor. Sol alt köşede ise dağlık bölgeler üzerinde oluşan dalga bulutları var.

ABD ve Kanada’da soğuk hava dalgası uzaydan böyle görüntülendi

Bu karede ise ABD ve Kanada’yı etkisi altına alan soğuk hava dalgası gözleniyor. Hatırlanacağı üzere ABD’deki dondurucu soğuklar nedeniyle hayatını kaybedenler olmuştu

NASA’nın bildirdiğine göre; GOES-16 projesi kapsamında dört uydu daha Dünya’nın yörüngesine gönderilecek.

Başa dön tuşu