GündemMedya

Nazlı Ilıcak o yazısı nedeniyle müebbet hapis istemiyle yargılanacak

FETÖ davasından halen tutuklu bulunan Nazlı Ilıcak’a bir şok daha…Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Nazlı Ilıcak’a kapatılan Bugün gazetesindeki, “Askeri İstihbarat ve Tahşiyeciler” başlıklı yazısı nedeniyle müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldığı haber veriliyor.

ILICAK’A MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

“Askeri İstihbarat ve Tahşiyeciler” başlıklı yazısına ilişkin “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama” suçundan, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 330/1. maddesi uyarınca müebbet hapis cezası istemiyle Nazlı Ilıcak hakkında dava açıldığı öğrenildi.

Başsavcılığın hazırlayıp Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği iddianamede, Ilıcak’ın, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminden sonra kapatılan Bugün gazetesinde 2 Ocak 2015’te “Askeri İstihbarat ve Tahşiyeciler” başlıklı yazısının yayımlandığı ifade edildi.

İddianamede Nazlı Ilıcak’ın, bu yazı nedeniyle, TCK’nın 330/1. maddesinde düzenlenen, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

DOSYA İSTANBUL AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NE GÖNDERİLDİ

İddianameyi kabul eden Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği bildiriliyor.

Mahkemenin kararında, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 12/3. maddesinde, “Suç, ülkede yayınlanan bir basılı eser ile düzenlenmiş ise yetki, eserin yayın merkezi olan yer mahkemesine aittir” düzenlemesi bulunduğuna işaret edildi.

Kararda, “Olay tarihinde ulusal düzeyde faaliyet gösteren FETÖ/PDY’ye müzahir Bugün gazetesinin genel merkezinin İstanbul’da bulunduğu” belirtilerek, suç yönünden yargılama görev ve yetkisinin İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine ait olduğu kaydedildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu