Yerli Dizi

NE İZLEYECEĞİNE SEYİRCİ KARAR VERMELİ

Bize ayırılan köşelerimizde, yıllardır medyanın içinde olmanın verdiği tecrübeyi harmanlayarak dilimiz döndüğünce sizlere görüşlerimizi aktarmaya çalışıyoruz TV, sinema ve medya dünyasıyla ilgili.

Yeri geliyor dizileri, sinema filmlerini, kanalları eleştiriyoruz ki kabul ediyorum kalemim yeri geldiğinde ağırdır, altından kalkılamaz çoğu zaman.

Ancak bugüne kadar sizlere şu diziyi, şu kanalı veya şu filmi izlemeyin dediğimi hatırlamıyorum.

En ağır eleştirdiğim Öyle Bir Geçer Zaman ki veya Muhteşem Yüzyıl dizilerinde bile izleyen seyirciye saygı gösterip, ’demek ki izleyicinin hala bulduğu bir şeyler var’ dediğimi dün gibi hatırlıyorum.

Eleştirmek başka bir şeydir, izlemeyin demek başka bir şeydir…

Muhteşem Yüzyıl’ı ben çok ağır eleştirdikten haftalar sonra Başbakanımız ‘biz böyle bir Kanuni bilmiyoruz’ diyerek ‘o kanalın sahibine de yapımcısına da yazıklar olsun’ dedi.

Hürrem bir anda namaza durdu. Sarayda oruç telaşı başladı ama dizinin ömrü kısaldı bu bir gerçek…

Son olarak Brad Pitt’in vizyona  giren ‘Killing Them Softly’ filmi için Kültür Bakanımız ‘Bu filme gitmeyin, iğrenç. Yaş sınırı 13 müş ne 13’ü; 18 bile yetmez,kaldırın. Hatta devlet olarak buna destek veremem’ şeklinde bir açıklama yaptı.

Ne oldu da Truva filminden sonra Türkiye’ye getirilmek için bin dereden su getirilen Brad Pitt bir anda ‘tu kaka’ oldu?

Filmde küfür var, kan var, rahatsız edici sahneler var, kabul…

Ama bu ülkede Monica Bellucci’nin sinema tarihine geçen en uzun tecavüz sahneli ‘Dönüş yok’ filmi de oynadı sinemalarda…

Testere filmi gibi vahşetin sınırlarını zorlayan filmlerde…

Dövüş Klübü de oynadı, Emmanuella da,İsa’nın çarmıha gerilmeden önce yaklaşık 80 dakika devamlı işkence gördüğü Passion’da…

Sinema evrenseldir ve paralıdır.İzleyici bilinçli gider izleyeceği filme.Filmi izlemeden önce az çok bilgisi vardır ve cebinden çıkan paranın ne tarz bir filme gideceğini tahmin eder.

Bakanın; ‘insan eşiyle film izlerken rahatsız olur mu’ eleştirisi filmi izlemeden önce film hakkında fazla bilgi sahibi olmadığını gösteriyor.

Brad Pitt’in filminde seyirciyi rahatsız edecek sahneler olabilir ancak bu durum ‘filme gitmeyin,kaldırın bu filmi’ demeyi gerektirmiyor.

Lunaparkta balerin eteği, muza binmekten rahatsız olup,’bunları kaldırın kimse binmesin’ demeyi gerektirmediği gibi…

Ne kadar çocuk yapacağımıza, yapacağımız çocukları hangi yolla doğuracağımıza karışan devlet,televizyonda hangi diziye izleyeceğimize,sinemada hangi filme gideceğimize karar verecekse nerede kaldı bizim birey olarak hür irademiz,şahsiyetimiz?

Hükümet olarak benim işim sanat filmleri diyorsa sayın Bakanımız,Pentagon’un Hollywood’a verdiği desteğin yarısını versin Türk sinemasıda Kont Tirakula,Oğlum Bak Git gibi abidik gubidik filmlerden sıyrılıp,prestijli bir düzeye gelsin.

Yok ben oyalanan seyirci istiyorum düşüncesindeyse o zaman Kanuni’nin harem hayatına el atmasın…

Yayına giren her diziyi,vizyona giren her filmi beğenmek zorunda değiliz…

Ama iş yasaklamaya,neyi izleyip neyi izlemeyeceğime kadar geliyorsa;

Orada durun…

Hür iradeye Yaradan bile karışmıyor…

Hani İstiklal Marşı’nda yazdığı gibi Mehmet Akif Ersoy’un…

‘Hür yaşadım,hür yaşarım,hangi çılgın bana zincir vuraracakmış, şaşarım’

Allah hepimize az çok akıl, irade verdiyse bırakında hangi filmi, diziyi izleyeceğimize biz karar verelim, insan olduğumuzun farkına varalım…

 SERHAN BAŞBAHÇIVAN / MEDYABEY

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu