MagazinMüzik

Ne oldum dememeli… Efsane şarkıcı Sinead O’connor ucuz bir kamyon otelinde intiharın eşiğinde

90’lı yılları yaşayanlar bilir… Dönemin efsane şarkıcılarından Sinead O’connor ve Prince’ın yazıp kendisinin seslendirdiği Nothing Compares 2U isimli şarkısı döneme damgasını vuran sembollerden biridir. Bugün o zengin ve şöhretli kadın ucuz bir kamyon motelinin odasında intiharın eşiğinde doktorunun telkinleriyle hayatta kalmaya çalışıyor. Sinead O’connor’un hayatında neler oldu? O’connor servetini nasıl eritti? Şu an neler yapıyor? O’connor hayatının kısa özetini kendi çektiği bir videoda bakın nasıl özetledi…

Efsane şarkıcı Sinead O’Connor artık bir yol kenarı motelinde sefalet içinde yaşıyor

‘Nothing Compares 2 U’ şarkısıyla 90’lı yıllarda adını unutulmazlara yazdıran İrlandalı ünlü şarkıcı ve söz yazarı Sinead O’connor’ın o dönem albümleri satış rekorları kırıyordu. Şu an ABD, New Jersey’de yol kenarında kamyoncuların uğradığı ucuz bir motel odasında mental sorunlarıyla boğuşan O’connor, doktorunun telkinleriyle ayakta durmaya çalışıyor.  İntihara eğilimli olduğu belirtilen O’Connor, kendi ağzından yaşadıklarını bir videoda anlattı. Ünlü sanatçının gözyaşlarını tutamadığı o videoda, “Tamamen kendimle başbaşayım. Hayatımda, benim kahraman olduğumu söyleyen ve bu sayede şu anda hayatta olmamı sağlayan doktorum, dünyanın en tatlı adamı olan psikiyatristimden başka kimse yok” diyor.

blank

51 yaşındaki şarkıcı, “Şimdi New Jersey’de bir yol kenarı motelinde yaşıyorum. Herkesin bunun neye benzediğini bilmesini istiyorum, o nedenle bu videoyu çektim” diyerek mental hastalıkla mücadele ettiğini ve bunun uyuşturucu bağımlısı olmak gibi insanı kötü etkilediğini belirtiyor.

blank

Sinead O’Connor’un sosyal medya hesabından #oneofmillions etiketiyle yayınladığı o video sonrasında takipçileri Yalnız değilsin Sinead (you’renotaloneSinead) yorumları atmaya başladı… 

https://www.youtube.com/watch?v=o5q-9AtYDkU

Grammy ödülünü neden reddetti?

NTV’de yer alan habere göre; O’Conner, anne ve babasının boşanmasından sonra annesinin kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle 1979 yılından sonra babasıyla birlikte yaşamaya başladı. Eğitimini tamamlayamayan sanatçı, en son öğrenim gördüğü okulda sanata eğilim gösterdi. Barbra Streisand’ın ‘Evergreen’ adlı şarkısını söyleyerek dikkatleri üzerine çekince Tua Nua adlı bir topluluğa katıldı.

blank

1983’te babasının desteğiyle girdiği okulda müziğe iyice yoğunlaşarak bir deneme albümü çıkardı. Ertesi yıl bir müzik dergisi aracığıyla tanıştığı Columb Farrey’in yönlendirmesiyle ‘Ton Ton Macoute’ adını verdiği kendi müzik topluluğunu oluşturdu. Bar ve gece kulüplerinde sahneye çıkan ‘Ton Ton Macoute’, adını duyurmaya başladığı 1985’te annesini bir trafik kazasında kaybetti.

blank

1990 yılında, Prince’in sözlerini yazdığı ‘Nothing Compares 2 U’ adlı şarkıyla zirveye çıkan O’Conner, layık görüldüğü Grammy Ödülü’nü reddetmesiyle hafızalara kazınmıştı. Politik kimliğini sanatıyla birlikte önplana çıkararak, ABD ve savaş karşıtı bir çizgi izleyen sanatçı, 1992 yılında Papa II. Jean Paul’ün katolik kilisesindeki cinsel tacize sessiz kalmasını protesto için Papa’nın bir fotoğrafını televizyon kameralarının önünde yırtmasıyla dindar kamuoyunun tepkisini çekmişti.

blank

John Reynolds ile evlenen O’Conner, Bob Dylan’dan Bono’ya kadar, Fachtna O’Ceallaigh ve Marco Pironi gibi sanatçılarla birlikte çalışmalar yaptı. İsveçli eşiyle olan ikinci evliliğini 2003 yılında bitiren sanatçı, yaptığı albümlerle beğeni toplayarak listelerde üst sıralarda yer alan O’connor’un serveti hızla eriyor. 2005’te 6 milyon dolar kişisel serveti olan O’Connor’ın düzenli telif gelirine rağmen sıfırı tüketmesi ile şov dünyasında tam bir ibret hikayesi olarak görülüyor.

İşte sözlerini Prince’ın yazdığı efsane şarkı: Nothing Compares 2U

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu