Medya

Nedim Şener, Karar gazetesinin haberini ti’ye aldı

Posta gazetesi yazarı Nedim Şener, Karar gazetesinin “İslam alemini utandıran liste” başlıklı haberini adeta ti’ye aldı. Gazetenin 2018 İslamilik endeksi ile ilgili haberiyle ilgili ironik bir paylaşım yapan Nedim Şener, Karar gazetesinin haberini ve başlığını eleştirdi.

“UTANDIRAN LİSTE” HABERİNİ Tİ’YE ALDI

Nedim Şener, sosyal medya Twitter hesabından söz konusu haberle ilgili olarak; “Ortadoğu’yu işgal, tecavüz, işkence ile kana bulayan, petrolüne çökmek için yozlaşmış gazeteci katili tipler ile iş tutan ABD’de, iki müslümana, hristiyanların müslümanlardan daha İslami olduğunu gösteren bir rapor hazırlatılmış ve yayınlanmış. Bize manşet yapıp utanmak kalmış:)” diye yazdı.

George Washington Üniversitesi’nden Şeherazade Rahman ve Hüseyin Askari adlı iki akademisyenin ilk olarak 2010 yılında “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?” araştırmasıyla gündeme gelen çalışma yıllar içinde bir ‘endekse’ dönüştü. İki akademisyen İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye olan ülkelerin İslami öğretilerle uygun politikalar izleyip izlemediklerini saptamaya çalışıyorlar. Haber ilk olarak Independent’ın Türkçe sitesinde yer aldı. 

Karar’ın haberinde şu ifadelere yer veriliyor:

“2018 ‘İslamilik’ endeksi Müslüman coğrafyanın en acı fotoğrafını çekti. İslam’ın öngördüğü kabul edilen ahlaki ve toplumsal ilkeler baz alınarak hazırlanan ve ülkelerin hukuk, ekonomi, uluslararası ilişkiler, siyasi ve insani haklar başlıklarında değerlendirildiği listenin ilk 40 sırasında hiçbir Müslüman ülke yok. İlk sıraya Yeni Zelanda’nın yerleştiği listede Türkiye 25 basamak gerileyerek 95’inci sırada yer aldı.

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı