Dijital Platformlar

Netflix kötü Türk karakterleri seviyor…Le Casa De Papel’de “işkenceci Osman” skandalı

Netflix’in dünya çapında sükse yapan dizisi La Casa De Papel’in 4. sezonu geçtiğimiz hafta, tüm dünyada aynı anda yayınlandı. Dizinin Türk hayranları uzun süredir dizide ‘İstanbul’ adında bir karakter görmeyi bekliyordu. Ama hiç de ummadıkları  ‘Osman’ adında işkenceci bir Türk’le karşılaşınca büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Netflix yapımlarının Türkleri ‘kötü adam’ olarak gösterdiği karakterlere bir yenisinin daha eklenmesi dizinin müdavimlerinin tepkisine neden oldu.

Netflix’te yayınlanan La Casa De Papel’e, Türk bir karakterin katılıp katılmayacağı uzun süredir merak konusuydu. Geçtiğimiz yıl, Nesrin Cavazade’nin ‘İstanbul’ olarak diziye dahil olacağı iddiaları da gündeme gelmiş bu gelişme dizinin Türkiye’deki hayranlarını heyecanlandırmıştı.

Türkiye’de çok sevilen La Casa De Papel’in 4. sezonunda diziye bir Türk karakter dahil oldu. Ancak Osman adındaki karakterin işkenceci bir ‘kötü adam’ olması dizinin Türkiye’deki hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Oğulcan Güzeller’in canlandırdığı ve Cezayir’de ileri düzey tekniklerle işkence yapabilen Osman’ın, soygun ekibinde yer alan Rio’ya kendi mezarını kazdırıp, 12 gün boyunca işkence yapması tepkilere neden oldu.

Sosyal medyada Netflix’in daha önceki bazı yapımlarında da ‘Türk düşmanlığı’ yaptığı, Türk karakterlerin hep ‘kötü adam’ olduğu yönünde yorumlar yapılarak Netfilx’in bu tutumuna tepki gösterildi: “Biz İstanbul, Ankara beklerken Osman adında işkenceci olarak diziye giriş yaptık. Türk olduğu iyice belli olsun diye bir de bıyık eklemişler..”

“Rio’ya kendi mezarını kazdırıp, işkence yapan karakterin adının Osman ve Türk olması tesadüf mü? Sanmam…”

Netflix’in yabancı yapımlarında bir Türk ‘prototipi’ oluşmaya başladığı, Türkiye’nin ve Türklerin hep negatif, ‘kötü adam’ olarak gösterilmesinin bir algı oluşturmak için kasten yapıldığı iddia edildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu