Dijital Platformlar

Netflix’e dünyadan Minnoşlar-Cuties filmi tepkisi

Çocuk istismarı görüntüleri içerdiği için RTÜK tarafından Netflix kataloğundan çıkarılması gerektiğine karar verilen “Minnoşlar” filmine, ABD, Kanada, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkeden de tepki geldiği haber veriliyor.

Sabah gazetesinin haberine göre Netflix’i “çocuk pornografisi yayınlamakla” suçlayan üst düzey bürokratlar, kanaat önderleri ve ünlü isimler filmin Netflix kataloğundan çıkarılmasını istiyor.

RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, filmin platformda yayına çıkmasının ardından sosyal medyadan örgütlenen gruplar, Netflix’i “dizinin çocukları cinsel bir obje olarak göstermesi ve pedofili ile ilişkilendirmesi” sebebiyle protesto etti.

ABD’de bazı eyaletlerde Netflix’in suç işlediği ve yargılanması gerektiği belirtildi. Tepkiler üzerine Netflix’in borsadaki hisseleri de değer kaybetti.

Yayın platformu aleyhine sosyal medyadan kampanya başlatan düşünce kuruluşları ve çocuk hakları savunucuları Netflix hesaplarını kapatma kararı aldı.

Twitter’da “cancelnetflix” (Netflix’ini iptal et) etiketiyle dünya listesinde trend olan ve saatlerce listeden inmeyen kampanya, dünya basınında da yankı buldu.

9 Eylül’de gösterimi yapılan filmin hiçbir sanatsal değeri olmadığına işaret eden bazı yazarlar, “yapımın tamamen bazı grupların ahlaksızca emellerine hizmet ettiğini” belirtti.

Cinsellik ve çıplaklık uyarısıyla ailelere sunulan filmin IMDB puanı ise 1,7’yi geçemedi.

RTÜK ÖNCÜ OLDU

Dünyada tepkiyle karşılanan yapım konusunda Türkiye tedbirini erken aldı. RTÜK, film yayına çıkmadan önce “çocuk istismarı sahneleri” nedeniyle Minnoşlar’ın Türkiye kataloğundan çıkarılması gerektiğini kararlaştırdı.

Türk kamuoyunda olumlu karşılanan RTÜK kararı, uluslararası camia tarafından da takdir edildi. Üst Kurulun bu kararı sonrasında yabancı kaynaklı birçok haber sitesinde ve sosyal medyada Türkiye lehinde olumlu yorumlar yapıldı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu