Dijital Platformlar

Netflix’in tütün mamülleri kararı hangi kategorilerde geçerli olacak?

Dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan popüler dizi, film ve belgesel izleme platformu Netflix, tütün mamülleriyle ilgili aldıüğı flaş kararı duyurdu. Dijital platform Netflix, TV-14 veya altı diziler, ayrıca PG-13 veya altı filmlerde sigara ve elektronik sigara içilmeyeceğini duyurdu.

Dünyada en çok kullanılan online dizi ve film izleme uygulaması Netflix, gelen şikayetleri dikkate alarak yeni bir karara imza attı. Belirli kategorilerde tütün ürünleri ve elektronik sigara içilemeyeceğini duyuran platform, bunun tek istisnasının ise tarihi açıdan ya da gerçekler açısından doğruluk olduğunu açıkladı.

Daha fazla yetişkinlere yönelik olan serilerde de sigara ve e-sigara kullanımı, yaratıcılar için önemli olmadığı ya da karakterin tanımlayıcı bir özelliği olmadığı sürece kullanılmayacak.

Yüzde 92: Sigara karşıtı bir grup olan Truth Initiative adlı sivil toplum kuruluşu, geçen hafta yaptığı açıklamada, gençler arasında popüler olan dizilerin %92’sinde tütün ürünleri kullanıldığını, bu oranın geçen yılki rapordan bu yana %16 arttığını söyledi.

İzleyicileri etkiliyor: Netflix dizilerinde görülen tütün mamulü ürünlerin sayısı yıldan yıla artış gösteriyor. Bunun da, kimi kurum ve kuruluşlarca izleyicileri etkilediği düşünülüyor.

Yeni düzenleme şu anda yayında olan yapımları etkilemeyecek olsa da ileride gösterilecek olan yapımlarda önemli olacak.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu