Medya

Nevşin Mengü’den şok itiraf ‘Mesleki kariyerimde defalarca tacize uğradım’

Ünlü spiker ve BirGün yazarı Nevşin Mengü’den sektörü şok eden açıklamalar üst üste geldi. BBC Türkçe’nin kadına yönelik taciz ve şiddetin azaltılmasına dair tartışmaları kapsamında bilgisine başvurulan Mengi, röportajda mesleki kariyerinde defalarca tacize uğradığını itiraf etti…

ŞOK EDEN İTİRAFLAR ÜST ÜSTE GELDİ

Nevşin Mengü, suçluluk duygusunun tacizi gizli tutmada bir etken olduğunu “Türkiye’de insanların kendi yaptıkları şeyler yüzünden tacize uğradıklarını düşündüğü için itiraf edemediklerini ve bunun ‘travması sonradan yaşanan’ zor bir süreç olduğu” sözleriyle açıkladı. BBC Türkçe’nin kadına yönelik taciz ve şiddetin azaltılmasına dair tartışmalara katkı yapmak amacıyla başlattığı haber dizisi kapsamında bir röportaj veren Mengü, İrem Köker’in sorularını cevapladı. Mengü, Türkiye’de kadınların bu konuda konuşup konuşamadıkları sorusuna, “Kesinlikle konuşulamıyor” yanıtını vererek yaşadığı tacizleri anlattı.

BİRÇOK KEZ TACİZE UĞRADIM

Gazeteciliği bir kadın olarak hem sahada hem de stüdyoda yapmanın zor olduğunu belirten Mengü, kendisinin tacizi en çok kadın ile erkeğin toplumsal hayatta keskin çizgilerle birbirinden ayrıldığı Ortadoğu ülkelerinde yaşadığını ifade etti. İşte Mengünün yaşadığı taciz anıları:

CUMA NAMAZINA GELEN KALABALIK TARAFINDAN TACİZE UĞRADIM

“Örneğin, sene 2008, Gazze Savaşı sırasında bir Cuma namazı öncesi, röportaj yapmak üzere bir milletvekilini bekliyordum. Benim üstümde çelik yelek falan var, altımda da kot pantolon var. Cuma namazına gelen kalabalık tarafından çok yoğun tacize uğradım. Kameramanım ne yapacağını bilemedi. Dedim ki, hiçbir şey yapma, yapabilecek hiçbir şey yok. Çünkü o kitleyi alevlendirdiğin an işin Allah korusun toplu tecavüze dönme durumu olabiliyor. Onun haricinde İran’da seçim dönemi, mitingleri takip ederken sınırsız tacize uğradığımı söyleyebilirim.”

STÜDYOYA GEÇTİĞİNDE TACİZDEN KURTULAMADIM

Mengü, kadın ile erkeğin çok keskin çizgilerle toplumsal hayatta birbirinden ayrıldığı Ortadoğu ülkelerinde bu kadar tacize uğramasının nedenini ise “Kadın kamusal bir yere girdiği zaman ‘aranıyor herhâlde’ diye anlaşılması” olarak tanımladı. Mengü, sahadan sonra meslek hayatına stüdyoda devam ettiği dönemde de tacizlerden kurtulamamış. Bu kez yaşadığı tacizler, daha farklı boyutlara taşınmış:

EVİNİN ÖNÜNDE BEKLEYENLER OLABİLİYOR

“CNNTürk’te ana haberi sunmaya başladıktan sonra sosyal medyadan inanılmaz bir taciz oluyor. Ayrıca şöyle şeyler de oluyor: Her gün izleyen birtakım psikolojisi bozuk insanlar seni eşi zannetmeye başlıyor. Eşi zannedip kanalın kapısına dayanan oldu. Evin önünde bekleyenler olabiliyor, takip ediyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu