Medya

Nevşin Mengü’nün SETA imasına Nedim Şener’den ders gibi cevap

Nevşin Mengü, Posta gazetesi yazarı Nedim Şener’le ilgili yanlış bilginin kurbanı oldu… Mengü, sosyal medya Twitter’da Brüksel’de Türkiye Büyükelçiliğinin 15 Temmuz paneline davetlisi olarak çağrılan Nedim Şener’i SETA’nın davetlisi gibi gösterip “kimler kimlerle beraber” diye yazdı. Nedim Şener’den Nevşin Mengü’ye cevap gecikmedi.

DW Türkçe kanalında röportajlar yapan Nevşin Mengü’nun araştırmadan paylaştığı tweet’i olay oldu. Nedim Şener, Türk Büyükelçiliğinin davetlisi olarak Brüksel’deki 15 Temmuz darbe girişimi konulu panele davet edildi. Eksik bilgi Nevşin Mengü’yü zor durumda bıraktı.

KİMLER KİMLERLE BERABER DİYE YAZDI

Mengü, Şener’in adının geçtiği eski bir ilanı etiketleyerek, “SETA 16 Temmuz’da Brüksel’de panel düzenliyor. Nasıl deniyordu, kimler kimlerle beraber” diye tweet attı.

NEDİM ŞENER’DEN MENGÜ’YE GAZETECİLİK DERSİ

Şener, bu tweete karşılık şu cevabı yazdı: “Nevşin Hanım, ben o toplantıya T.C. Büyükelçiliğinin davetlisi olarak çağrıldım. SETA sonradan dahil oldu. Malum rapordan sonra da katılmaktan vazgeçtim. Duyurunun son hali ekte. Gazetecilik biraz dikkat istiyor. Lütfen o özeni gösterin.”

Tweet’inin ardından Mengü ile telefonda görüştüğünü yazan Şener, ““Kimler kimlerle beraber…” öyle mi?” başlıklı yazısında şunları yazdı:

Salı gecesi Habertürk’teki yayın sonrası telefonuma üst üste mesajlar gelmeye başladı. Öveni de söveni de olan birisi için normal bir durum. Ama bir tanesi çok şaşırtıcıydı. Gazeteci Nevşin Mengü, benim adım olan eski bir ilanı etiketleyerek, “SETA 16 Temmuz’da Brüksel’de panel düzenliyor. Nasıl deniyordu, kimler kimlerle beraber” diye tweet atmıştı. Böyle bir gelişme bekliyordum ama aklıma Nevşin Mengü’nün yapacağı gelmemişti. Kendisine şu cevabı yazdım; “Nevşin Hanım, ben o toplantıya T.C. Büyükelçiliğinin davetlisi olarak çağrıldım. SETA sonradan dahil oldu. Malum rapordan sonra da katılmaktan vazgeçtim. Duyurunun son hali ekte. Gazetecilik biraz dikkat istiyor. Lütfen o özeni gösterin.”

Gerçekten de 16 Temmuz’da Brüksel’deki Press Clup’da yapılacak toplantıya Türk Büyükelçiliği tarafından çağrılmıştım. Daveti kabul etmemin asıl sebebi, FETÖ’cülerin yalnız Türk halkına ihanet etmediğini, firar eden üyelerinin de hayatlarını kararttığını anlatacaktım. Hatta, FETÖ elebaşının, ona inanmış insanların masum çocuklarının hayatlarını da ellerinden aldığını örneklendirecektim. SETA o toplantı programına sonradan dahil olmuştu. Ancak, gazetecileri fişlemeye yönelik sansasyonel raporu yayınlandıktan sonra hafta sonu Büyükelçiliği arayıp benimle ilgili organizasyonu iptal etmeleri istedim.

“BÜYÜKELÇİ İLE GÖRÜŞTÜM”

Bizzat Büyükelçi Levent Bıçakçı ile de konuştum, pazartesi rezervasyonlarımı iptal ettiler. SETA yayınladığı ilanda benim adıma da yer vermişti. İletişim kurup, adımın çıkarılmasını istedim. Onlar da aynı gün adımı çıkarıp ilanı yenilediler, Twitter sayfasında yayınladılar. Ben gazetecilere yönelik o rapora tepkimi sessiz sedasız gösterirken, Nevşin Mengü’nün salı gecesi adımın bulunduğu eski ilanı kullanarak, “Kimler kimlerle beraber” diye Twitter hesabından yayınlaması can sıkıcıydı. Toplantıya katılmaktan vazgeçtiğim için kimseden ne takdir ne kutlama istemiyordum ama haksızlığa uğramayı da beklemiyordum. Tweet’inin ardından Mengü ile telefonda görüştüm. İlanı bir arkadaşının gönderdiğini söyleyince ona, “O kişiyle arkadaşlık yapma, seni aldatıyor, kullanıyor çünkü ben o toplantıya katılmaktan vazgeçtim. SETA o ilanı dün yeniledi. Hepsi dünden beri Twitter hesaplarında var, biraz inceleseydiniz” dedim. Neyse kısa süre sonra hatasını gördü ve Tweet’i sildi. Tuhaf olan neydi biliyor musunuz? Nevşin Mengü’nün de hedef alındığı SETA’nın raporu, gazetecileri tam da Nevşin Mengü’nün “Kimler kimlerle beraber…” ifadesine benzer şekilde fişlemişti. Ben kimseye böyle bir ifade kullanmamışken, Mengü’nün o cümleyi beni katarak kullanması trajikomik bir anı olarak kişisel tarihime kaydedilmiş oldu.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu