Müzik

Nihan Akın: Müzik yapmak zor iş

Müziğe iyi bir başlangıç yapan ve sonrasında geri dönen Nihan Akın şu sıralar Gel Barışalım Artık single’ıyla müzikseverlerin karşısına çıkıyor…Nihan Akın’la müzik kariyerini ve gelecekteki beklentilerini konuştuk…

Müzik piyasasının yabancısı değilsiniz. Ama okurlarımızın sizi daha detaylı tanımaları ve hatırlamaları için kendinizi kısaca hatırlayalım isterseniz?

Okul koroları, piyano, gitar ve solfej dersleri derken ilk olarak İstanbul Üniversitesi Türk Müziği bölümüne, daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı MÜZİKOLOJİ bölümüne birincilik derecesiyle girdim. Mezun olduktan bir süre sonra stüdyo ve sahne vokal çalışmalarına başladım. İlk albümümü FUAT GÜNER’ in prodüktörlüğünde hazırladım. Yayınladığı bu ilk albümüyle 2006 yılının en iyi çıkış yapan şarkı ve şarkıcısı ödülüne layık görüldüm.

Bu arada televizyonlarda ve radyolarda yer alan birçok reklam müziğini de seslendirdim şarkıcı   2009 yılında ‘Başka Biri’ isimli ikinci albümümü çıkardım. Bir dönem Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarında öğretmenlik , “O Ses Türkiye’’ yarışmasında vokal koçluğu yaptım. Ayrıca kurumsal eğlence sektörünün önde gelen guruplarından “Grup Rönesans Orkestrası” bünyesinde solistlik yaptım. Bu sayede repertuarıma İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Yunanca,  İtalyanca, Arapça ve Japonca gibi birçok farklı dilde şarkılar da ekledim.

Bir dönem müziğe ara verdiniz.Öncelikle bu suskunluğun sebebi neydi? Yoksa birileri mi sizi küstürdü?

Dinleyici ile ilk buluşmam 2006 yılında oldu. Terk-i diyar ve Üzgünüm isimli iki hit parça ile ödül aldıktan sonra 2009 yılında ikinci albümüm ‘Başka Biri’ni yayınladık.

Ve 4 yıl ara..

Bir süre ara vermemin nedeni klasik bir küskünlük birazda yorgunluk hikayesi. Fakat bu süreyi lehime çevirdiğimi, kendim gelişimim ve sahne deneyimim açısından çok iyi kullandığımı düşünüyorum.

Müzik yapmanın zorlukları var mı?

Müzik yapmak özellikle yaşadığımız coğrafyada biraz zor, evet. Çünkü biz sanatın bir çok dalıyla maalesef çok küçük yaşlarda tanışan ve haşır neşir olabilen bir millet değiliz. Herkesin ufacık da olsa sanatın bir dalıyla ilgilendiği bir ülkede müziğin de değeri şimdikinden çok daha farklı olacaktır. En azından kirlilik ortadan kalkacak ve seçicilik olacaktır, diye düşünüyorum..

 2006 ve 2009 yıllarında iki albüm çıkardınız. Neden şimdi Single?

2014 yılında bir projeye daha imza attım aslında bu singledan önce.. Sevgili arkadaşım Cem Ak ile..

 Şarkının sizin için önemli bir de anlamı var. Biraz bundan bahsedelim mi?

Gel Barışalım artık bir Sezen Aksu şarkısı.. Ve Sertab yorumu.. İkisi de benim müziğe başlama nedenim. Çocuktum… Ortaokulda bir tv programına okulca davet edilmiştik. Konuklar Sezen Aksu, Sertab Erener ve Fahir Atakoğlu idi. Yani 3 duayen… Orada ilk kez seslendirmişti, yeni çıkan albümünü Sertab .. ve “Gel Barışalım Artık” ile de ilk 1994 yılında orada tanıştım… 21 yıl sonra da bana nasip oldu.

Harun Erkezen ile buluşmanız nasıl oldu? Şarkıya kim karar verdi?

Harun’la bir buçuk yıl önce tanıştık. Benim ikinci albümümden ‘Damarımda Kanımsın’ adlı şarkıma bir remix yapmış ve çok beğenilmişti. Aralık ayında Gel Barışalım Artık adlı şarkıyı cover yapma fikri de ondan geldi. Şarkı zaten sahnelerde repertuarımda her zaman yer verdiğim, çok da sevdiğim bir şarkıydı. Harun’un soundları, çıkardığı iş beni çok heyecanlandırdı. Hiç düşünmeden evet dedim. Ve 2 ayda tamamlayıp DMC ile anlaştık.

Klibiniz de öyle klasik aşk ya da ayrılık sahneleri görmüyoruz… Club havasında geçiyor. Klipten biraz bahseder misiniz? 

Klibimizi Amerika’da ve Türkiye’de çok başarılı işlere imza atmış bir yönetmen; Peter Hakan Demir çekti. Klibi tarihi Galata semtinde İstanbul’un güzel manzarasının da eşlik ettiği bir çatı katında ve binanın diğer bölümlerinde çektik. Klip bir performans klibi oldu diyebiliriz. ‘Dj Setup’ının ve dansçıların da yer aldığı klipte, ben de mikrofonumla ve danslarımla klipte performans sergilemeye çalıştım.

Önümüzdeki dönemde yapacağınız diğer çalışmalar neler?

Yaz gelmeden bir single daha düşünüyorum hatta şuan hazırlıklarını tamamlamak üzereyim ve onu da kliplendirmek istiyorum.

Müzik dışında neler yapıyorsunuz? Bir gününüz nasıl geçiyor?

Şu ara müzik dışında bir şey yaptığımı söyleyemem. Single için 2 ay geceli gündüzlü çalıştık ve şuan çok taze. Emekleme aşamasında bir bebek gibi… Beş dakika ilgisiz bırakamıyorum… Sahne çalışmalarım oluyor. Bu günlerde Avusturya’da gerçekleşecek bir festival için provalar yapıyoruz. Adı Runklang olan 14 ayrı canlı müzik grubunun katıldığı bir müzik festivalinde yer alacağım. Ayrıca sinema yürüyüş ve pilateste benim vazgeçilmezlerim arasında.

En çok ne tarz müzik dinlersiniz? Etkilendiğiniz isimler var mı?

Kulağıma hoş gelen her tür müziği dinlerim aslında. İşim gereği kongreler ve yabancı toplantılarda da sahne aldığım için 10 farklı dilde şarkı söylüyorum ve tahmin edersiniz ki latin müzikten caza, hafif müzikten yerli yabancı poplara kadar bir çok müzik türünü icra ediyorum. Bu sebeple de çok dinliyorum..

Etkilendiğim isimler tabiki var. Türkiye’de başı Tarkan çekiyor. Sahne enerjisinden sesine, vücut dilinden azmine her haliyle bir star. Dünyadan son yıllarda Duft Punk, Maroon 5, Michael Buble ve Beyonce dinliyorum.

MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu