Gündem

Nobel Barış Ödülü sahibini buldu, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos kimdir?

Nobel Barış Ödülü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un oldu. Juan Manuel Santos neden bu ödülü almaya layık görüdü, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos kimdir?

2016 yılı Nobel Barış ödülü sahibini buldu. Santosk FARC ile dört yıl süren görüşmelerin ardından ülkede 52 yıldır süren savaşa son verecek barış anlaşmasını imzalayan ancak bu anlaşma talebi referandumda reddedilen Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos 2016 yılı Nobel Barış ödülü almaya hak kazandı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos kimdir? 

Juan Manuel Santos Calderón (d. 10 Ağustos 1951, Bogotá), 7 Ağustos 2010 yılından bu yana Kolombiya Devlet Başkanı olan bir Kolombiyalı politikacı. Daha önce Dış Ticaret, Maliye Bakanı ve Milli Savunma Bakanı olarak görev yaptı. 1991 yılında devlet başkanı Cesar Gaviria idaresi sırasında Dış Ticaret Bakanı oldu. 1992 yılında dört yıllık bir süre için Ticaret ve Kalkınma VII Birleşmiş Milletler Konferansı Başkanı olarak atandı. 1999 yılında Latin Amerika ve Karayipler (ECLAC) Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Başkanı olarak atandı ve 2001-2002 dönemi için Corporación Andina de Fomento (CAF) Direktörü olarak görev yaptı.

20 Haziran 2010 seçimlerinde ikinci turdan sonra Juan Manuel Santos Calderon resmen Kolombiya Başkanı seçildi. Santos Kolombiya’nın önde gelen ailelerinden birinin bir üyesidir. Onun büyük amcası Eduardo Santos 1938 yılından 1942’ye kadar Kolombiya Devlet Başkanı ve ülkenin önde gelen gazetesi El Tiempo’nun sahibi ve Müdürüydü. Babası Enrique Santos Castillo gazetesi editörü olarak 50 yıl çalıştı. kuzeni Francisco Santos ülkenin Başkanı olarak Alvaro Uribe’nin iki dönem boyunca Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Juan Manuel Santos Maria Clemencia “Tutina” Rodriguez ile evlidir. Martín, Maria Antonia ve Esteban isimli üç çocukları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu