Medya

Nuray Mert’in Cumhuriyet’ten gönderilmesine ne dediler?

Yazar Nuray Mert’in Cumhuriyet gazetesinden gönderilmesi medya dünyasının bir numaralı gündemiydi. Nuray Mert, müftülerin nikah kıyması konusuna hoşgörülü bir biçimde yaklaşması Cumhuriyet gazetesinin yönetimiyle ters düşmesine neden oldu. Mert’in Cumhuriyet’teki köşesini kaybetmesine medya dünyasından pek çok isim tepki verdi.

NURAY MERT’İN KÖŞESİNİ KAYBETMESİNE TEPKİLER

Medyanın önemli isimleri de olaya ilgisiz kalmadılar. Verdikleri tepkilerle Nuray Mert’in bir tek yazısından dolayı köşesini kaybetmesine tepki gösterenler vardı. İşte onlardan bazıları:

NURAY MERT AÇIKLAMASINDA NELER SÖYLEDİ?

Medyascope’ta Gökçe Çiçek Kösedağı ve Burak Tatari’nin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Nuray Mert, “Akif Beki gibi bir gazeteciyle anılmak istemiyorum. Kimse de kusura bakmasın” diye konuştu. İşte Nuray Mert’in açıklamaları:

“Orhan Erinç, beni arayarak teşekkür etti. Gazetenin ‘laiklik ve Atatürkçülük gibi ilkeleri ile uyuşmadığım için benimle çalışamayacaklarını’ belirtti. Benim bu ilkelerle sorunum yok. Zaten, benim Cumhuriyet gazetesinin davetine icap etmem gayet zor oldu. Farklı görüşlerde olduğumuzu söylememe rağmen, yeni yönetim, yeni bir perspektif yaratmak istediklerini söyleyerek davet etti. Ben de bu çerçeve de yazmaya başladım.

Aslında her şey ortada. Kendilerine de söyledim, biz Türkiye’de iktidar partisini ve onun gibilerini, farklılıklara tahammülsüzlükleri nedeniyle eleştiriyoruz. Ama, anlayış açısından iktidara muhalefet eden gelenek de en az onlar kadar tahammülsüzler ve onlardan farksızlar.

Ben 28 Şubat’ta da aynı şeylerle karşılaştım. O zaman da, başörtüsünü savunduğum için iş bulamadım. Yaşananlar, bana o günleri tekrar hissettirdi. Yıllar geçiyor, ama Türkiye’de hiç bir şey değişmiyor.

Bana, bu kararda tutuklu yöneticilerin de onayı olduğu söylendi. Ben bunu telaffuz etmekten utanıyorum. İktidarın tahammülsüzlüğünün kurbanı olanların davet etmesi sonrasında, yazılarıma son verilmesi, aklımın alacağı bir şey değil.”

 

NURAY MERT MÜFTÜ NİKAHIYLA İLGİLİ NE YAZMIŞTI?

Nuray Mert Cumhuriyet yönetimi için sorun olan yazısında müftülerin nikah kıyması olayına hoşgörülü bir bakış açısıyla yaklaşmış ve “bırakın isteyen istediği makamda nikahını kıydırsın” diye yazmıştı.

İşte Nuray Mert’in Cumhuriyet’le bağının kopmasına neden olan yazısından o bölüm:

“Müftülüklere nikâh yetkisine gelince, kusura bakmayın ama bu değişikliğin dini düşünce ve yaşam tarzını dayatma ile alakası yok. Tam da bu nedenle, ateşli itirazların çoğu havada kalmaya mahkûm. Müftülüklerde kıyılan nikâh, şeri çerçevede değil, mevcut medeni kanunun nikâha ilişkin mevzuatına uygun olacak, yani nikâhını müftülükte kıyan dört eş ile evlenmeye kalkışamayacak, ‘eşini talakı selase’ ile boşayamayacak, vs. Öyle bir düzenleme olsaydı, çok ciddi bir gelişme olurdu, olmadığına göre müftünün nikâh kıyma yetkisi olması neden sorun yaratsın? Tam tersine, ‘imam nikâhı’ adı altında, hiçbir yasal güvencesi olmayan akitlerin ve bunların yaratacağı suiistimalleri önlemek açısından faydalı bir sonucu olabilir. İçinde müftü lafı geçti diye muhalefet etmek, tam da iktidar partisinin fazlasıyla işine yarayacak bir tutum. Dahası hakkaniyetli değil, evliliğe dair hukuki çerçeve değişmediği durumda nikâh kıyan memurun din görevlisi olması neden sorun olur? Bırakın isteyen istediği makamda nikâhını kıydırsın.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu