Medya

“O Ameliyatı Keşke Olsaydın Savaş Abi”…Şaban Arslan Savaş Ay’ı yazdı

Usta gazeteci Savaş Ay’ın aramızdan ayrılmasının üzerinden  bir yıl geçti. 9 Kasım 2013’te yaşamını yitiren Savaş Ay, medya camiasının sevilen sembol isimlerinden biriydi.

Savaş Ay’ın yakın çalışma arkadaşlarından ve aynı zamanda Sabah gazetesinin Haber Koordinatörü Şaban Arslan Savaş Ay’ı anlatan bir yazı kaleme aldı.

İşte, Şaban Arslan’ın “O Ameliyatı Keşke Olsaydın Savaş Abi” başlıklı yazısı:

 

HABER HASTALIĞI

Hangi kurumda çalıştığı, haberlerinin kaç kişi tarafından okunacağı hiç önemli değildi onun için. Mecbur kalsa 500 tirajlı bir yerel gazetede bile çalışabilirdi. “Kaç kişinin okuduğu önemli değil oğlum, 3 kişi bile okusa, okuyucuya saygı göstereceksin” derdi. Sanki ‘haber hastalığı’na yakalanmıştı. Sık aralıklarla ilaç niyetine aldığı haberler, onun bütün rahatsızlığını gideriyordu.
Sabah’ın ana gazeteye göre tirajı daha düşük olan bölge ilaveleri için onlarca haber yaptı hiç gocunmadan.

SAVAŞ AY’A HAKARET EDEN ESKİ DOSTLAR

Gezi olaylarının yaşandığı günlerdi… Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile memleketi Konya’da röportaj yaptık beraber. Birkaç bin tirajlı Konya ilavemiz için… Aynı şekilde Bursa ilavesi için de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la röportaj yapmıştık daha önce…
Davutoğlu röportajından sonra gelen bazı tepkiler onu çok üzmüştü. İlk kez onu bu kadar üzgün gördüm. Demişti ki bana: Gazetecilik de gazeteciler de çok politize oldu Şabancım. Eskiden kader birliği yaptığımız, birlikte habere gittiğimiz gazeteci dostlarım telefonla ya da mesaj atarak hakaret ediyorlar bana. “Senin gibi adamın hükümetle, bakanlarla ne işi olur. Onlara niye hizmet ediyorsun” diyorlar. Ben 30 sene 40 sene önce ne tarz haberler yapıyorsam, bugün de aynılarını yapıyorum. Ben siyasetçi değilim ki. Haberciyim. Haber değeri olan insanlarla röportaj yapan bir gazeteciye neden siyasi baskı uygularlar ki… Ben kimseye hizmet falan etmiyorum, sadece haberimi yapıp geçiyorum.

SAVAŞ AY EKOLÜ

Savaş Ay’ın gazeteciliğiyle ilgili olarak özetle şunu belirtmek istiyorum: Savaş Ay gazeteciliği, kesinlikle bir ekoldür. Ve iletişim fakültelerinde ders olarak okutulacak kadar tarafsız, vicdanlı, insani ve haber odaklıdır Savaş Ay gazeteciliği…

ALÇAK GÖNÜLLÜ, DİYALOĞA AÇIK

Belli başarılar elde etmiş gazetecilerin çoğu kaprislidirler, kibirlidirler. Selam vermeye korkarsınız onlara. Haşa, küçük dağları onlar yaratmışlardır belki de!…
Onca başarılara imza atmış bir gazeteci Savaş Ay… İnsanlarla diyalogdan hiç kaçınmazdı. Kibir, kapris, ünlü gazeteci havaları… Hiç yoktu onda. Ama bazen onun bu alçakgönüllü halini suistimal etmeye kalkışanlar ya da hastalığıyla ilgili ısrarlı soru soranlar oldu mu… Gözünün yaşına bakmaz, canına okurdu adamın. Saygısızlığa, /özellikle de genç gazetecilerden/ asla müsamaha göstermezdi.
Saygı demişken… Makama, yöneticilere asla saygısızlık etmezdi. “Sonuçta Savaş Ay da olsam, ben bir muhabirim, sen bu gazetede yöneticisin. Makamına saygı göstermek zorundayım. Ben büyüklerimden bunu gördüm” derdi. “Abi sen Savaş Ay’sın, bu kadar alçak gönüllü olma” diye takılırdım. “Yok öyle müdür. Emir demiri keser” derdi.
SELAMSIZ GURURU

İnanılmaz bir çevresi vardı. Onca üst düzey isimlerden oluşan çevresine rağmen, Çingene mahallesi Selamsız’da büyüdüğünü, kişilik gelişimini orada tamamladığını anlatırdı gururla… Orada arkadaşlık, komşuluk yaptığı insanları anardı ha bire. Zaman zaman görüşürdü hatta onlarla.
Çevresinin bu kadar geniş olmasında, ünlü bir ses sanatçısı olan annesi Şükran Ay’ın rolü de vardı elbette. Ama onun bu geniş çevreyi edinmesini sağlayan asıl, yaptığı etkili haberleriydi. Sezen Aksu’dan Orhan Gencebay’a, Ajda Pekkan’dan Sibel Can’a… Bakanlar, milletvekilleri, valiler, emniyet mensupları. Hatta Cumhurbaşkanı, Başbakan… Hepsine bir telefon uzaktaydı.

Yazının devamı için: http://www.sabah.com.tr/pazar/2014/11/09/o-ameliyati-keske-olsaydin?paging=2

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu