ManşetMedya

O Ses Çocuklar yarışması çocuklara zarar veriyor mu?

TV8’de yayınlanan  O Ses Çocuklar yarışması Sabah gazetesinin iki yazarını karşı karşıya getirdi. Mevlüt Tezel yarışmanın çocuklar üzerinde olumsuz etki yaptığı gerekçesiyle RTÜK’ün O Ses Çocuklar’a kestiği cezayı yerinde bulmuştu. Hıncal Uluç, bugünkü yazısında Mevlüt Tezel’in yaklaşımını hatalı bulduğunu Tezel’le aynı fikirde olmadığını yazdı.

Hatırlanacağı gibi RTÜK, “O Ses Çocuklar” yarışmasını yayınlayan TV8’e “Çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verdiği için” ceza kesmiş ve yarışma yayından kaldırılmıştı.

Hıncal Uluç “Çocuklara zarar mı veriyor?” başlıklı yazısında Mevlüt Tezel’e hangi açılardan katılmadığını madde madde yazdı. Tezel’i sosyal medyanın gazına gelip popülizm yaptığını yazan Hıncal Uluç, yarışmanın çocuklar konusunda çok hassas kanunları olan ABD’de yayınlanamayacağını savundu.

İşte, Hıncal Uluç’un RTÜK’ün O Ses Çocuklar’la ilgili kestiği ceza üzerinden Mevlüt Tezel’e cevap niteliği taşıyan o yazısı:

**********    ****************

Dün bu köşede Günaydın ekimiz köşe yazarı Mevlut Tezel için “Fikirlerine katılsanız da, katılmasanız da, bu ülkenin en iyi köşe yazarı, bence” demiştim. “Çünkü fikrini savunma üslubu iyi.. İyi yazıyor..”
Dün sabah katılmadığım bir fikre destek olan yazısını okudum.

RTÜK “O Ses Çocuklar” yarışmasını yayınlayan kanala “Çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verdiği için” ceza kesmiş. Mevlüt cezayı destekliyor, hatta “Geçkalmış” buluyor.. “Siz karar verene kadar kaç hafta daha çocuklarımızı zehirleyerek para kazanmaya devam ettiler” diyor..

Ve bana sorarsan Mevlut, sanal medyanın belki gazına gelip popülizm yapıyorsun..

Madde 1.. Çocuklar üzerinde en özenle duran, çocukları korumak için en ağır ceza yasalarını getiren ülkedir Amerika.. Çocuğun “Fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar veren” her olay için öyle on, yüz, bin değil Milyon Dolar tazminata hükmeden yargıçları vardır..

Böyle bir zararın “Z”si olsaydı, O Ses Türkiye formatında program yapan Amerikan kanalını Donald Trump’ın serveti bile kurtaramazdı.. Öyle ağır tazminat alırdı mesela “Bu program yüzünden çocuğumun psikolojisi bozuldu” diyen anneler. Mahkemeye bile gitmeden. Çünkü şirket bir de çok ağır mahkeme ve karşı taraf avukat paralarını ödememek için bir kaç milyon karşılığı anlaşır, paraları dava açan her anneye hemen öderdi.

Madde 2.. O Ses Türkiye’de Mevlut’un deyişi ile “Çocuklar allanıp pullanıp birer pop star edası ile” ekrana çıkıyorlarmış. Ne için?. Reyting için?.

Peki Mevlut, bir yarışma için birkaç hafta pop star edası ile ekrana çıkmak çocuğu bozuyor da, mesela yüz bilmem kaç bölüm ekrana çıkıp “Küçük Ağa” rolü oynamak bozmuyor mu?. O tipin karakterini, yaşamını iyi düşünsene..

Yazının devamı için:

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu