GündemYaşam

Obama tarihi hatasını itiraf etti

ABD Başkanı Barack Obama çok ilginç bir açıklamaya imza attı. Siyaset tarihinde yaptığı tarihi hatasını itiraf eden Obama öz eleştiride bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama siyaset tarihinde ve görevi süresince yaptığı en büyük hatanın Libya lideri Muammer Kaddafi iktidarının yıkılmasından sonra stratejik bir planlama yapmaması olduğunu itiraf etti.

Başkan Obama, Amerikan Fox kanalına bulunduğu açıklamalarda; başkanlığı dönemindeki önceliklerine ve dış politika tercihlerine ilişkin değerlendirmeler yaparken siyaset arenasında yaptığı tarihi hatanın da Kaddafi ile ilgili olduğunu belirtti. Başkan Obama, “Libya’da, 2011’de Kaddafi’nin devrilmesinden sonraki gün için plan yapmakta başarısız olduk. Libya müdahalesi sonrası için daha fazlasını yapabilirdik” diyerek pişmanlığını dile getirdi.

Obama daha önce de Kaddafi ile ilgili öz eleştirilerini yapmış, geçtiğimiz ay yayınlanan özel röportajında Atlantic Dergisi’ne konuyla ilgili soruları cevaplandırmıştı. Muhabire Libya hakkındaki görüşlerini anlatan Obama, özellikle bazı Avrupa Birliği liderlerini “Dikkat dağıtıcı olmakla” suçlayarak, Libya’daki kaosun ortaya çıkmasında bu ülkelerin de payı olduğunu iddia etmişti. Obama DAEŞ’i güçlendirenin de, Kaddafi’nin devrilmesinin ardından Libya’daki istikrarsızlık olduğunu savunuyor.

Başarılarını da anlattı

Kaddafi ile ilgili öz eleştirisinin ardından Obama, başkanlığı dönemindeki en önemli başarısının en olduğu sorusuna ise “2008 yılındaki büyük ekonomik krizden ülkeyi çıkarmak” şeklinde cevap verdi. En iyi gününün  “Obamacare” olarak da bilinen “Sağlık reformunun” kabul edildiği gün olarak belirten Başkan Obama en kötü gününün ise  14 Aralık 2012’de Connecticut eyaletinde meydana gelen olayda, 20’si çocuk 28 kişinin vurularak öldürüldüğü Sandy Hook İlkokulu’ndaki katliamdan sonra bölgeye yaptığı ziyaret günü olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu