Medya

Ödüllü gazeteci elini kana buladı…Balat’ta talihsiz olay

Uzun yıllardır medya sektöründe muhabirlikten yazı işleri müdürlüğüne kadar çeşitli görevler ifa eden, ödüllü bir gazeteci olan Ersin Kalkan, evine girdiği sırada kendisine saldıran kişiyi öldürdüğü gerekçesi ile gözaltına alındı. Olayın nefsi müdafaa olduğunu söyleyen görgü tanıkları Kalkan’ın kendisini savunurken saldırganı öldürdüğünü belirttiler…

59 YAŞINDA ELİNİ KANA BULADI

Hürriyet ve Sabah gibi ulusal birçok gazetede uzun yıllar muhabirlik, editörlük ve yazıişleri müdürlüğü görevleri yaptıktan sonra emekli olan ve ticaretle uğraşmaya başlayan gazeteci Ersin Kalkan dün akşam Fatih Balat’ta aynı mahalleden tanıdığı eski bir husumetlisiyle kavga sırasında katil oldu.

Evine girdiği sırada kendisine küfür edip saldıran kişiye karşı kendisini savunurken cebinde bulunan çakı ile şahsı boğazından yaraladı.

Saldırgan hastaneye kaldırılırken Kalkan’da Balat’taki polis merkezine giderek teslim oldu. Kalkan’ın burada verdiği ifadesinde çok pişman olduğunu söylediği belirtildi.

Bu arada olayla ilgili 2 görgü tanığının da polis merkezinde ifade verdiği, şahitlerin saldırganın Ersin Kalkan’a küfür ettiğini ve sonra da saldırdığını söyledikleri öğrenildi.

Olayın nefsi müdafa olduğunu ifade eden görgü tanıklarının şahsın uzun süredir Kalkan’a yönelik küfürler ve tehditler savurduğunu da söyledikleri kaydedildi.

Kalkan ifadesinin ardından Fatih Emniyet Müdürlüğü Yedikule Araştırma Büro Amirliği’ne sevk edilirken, hastaneden de saldırganın öldüğü bilgisi geldi.

Geceyi nezarethanede geçirecek olan 59 yaşındaki Kalkan’ın yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor…

ERSİN KALKAN KİMDİR?

Ersin Kalkan, İstanbul Balat’ta büyüdü. Lise yıllarında gazeteciliğe başlayan ve Aydınlık ‘ta Cemal Süreya’nın asistanlığını yapan Kalkan, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra Yeni Asır, Yeni Gündem, Güneş, Akşam, Gazete Pazar, Radikal ve Hürriyet gazetelerinde mesleğini sürdürdü.

Editörlük, yazı işleri müdürlüğü ve muhabirlik görevlerinde bulunan Kalkan, gazetecilik dışında Akademi İstanbul ve Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak kent sosyolojisi ve gazetecilik dersleri verdi.

Hırant Dink ile ilgili bir söyleşisinin ardından Hürriyet gazetesinden ayrılmak zorunda kalan Ersin Kalkan, daha sonra National Geographic’te çalıştı. Kalkan son olarak Sabah gazetesinde görev yapmıştı.

Ersin Kalkan edebiyat alanında da ürünler verdi. Varlık, Milliyet Sanat, Gergedan, Sombahar gibi sanat edebiyat dergilerinde yazılar yazıp, hikâyeler kaleme aldı.

Ersin Kalkan bugüne kadar çok sayıda meslek ödülüne layık görüldü. Gazeteciler Cemiyeti’nin En İyi Röportaj, Araştırma ve Haber dallarında ödüller verdiği Kalkan “Son Kahramanlar” adlı söyleşisi ve kitabı dolayısıyla Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülü’ne layık görüldü. Mazlumder de 2011 İnsan Hakları Ödülü’nü Ersin Kalkan’a vermişti.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu