OECD’nin En Hızlı Büyüyen İkinci Ülkesi Türkiye Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 Nisan-Haziran dönemine ilişkin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla verilerini kamuoyuyla paylaştı. Bu verilere göre, Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3,8 oranında büyüdü. İlk çeyrekte ise büyüme oranı %4 olarak kaydedilmişti.

Bu performansla birlikte, Türkiye Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyeleri arasında büyüme oranı en yüksek olan ikinci ülke konumuna yükseldi. Aynı zamanda, G20 ülkeleri içinde de büyüme açısından üçüncü sırada yer aldı.

OECD Ülkelerinde Zirve Kosta Rika’nın

OECD ülkeleri arasında bu yılın nisan-haziran döneminde en hızlı büyüme oranını elde eden ülke, geçen yılın aynı dönemine göre %5,1 büyüme kaydeden Kosta Rika oldu. Bu başarıyı %3,8 büyüme ile Türkiye takip etti ve üçüncü sırada ise %3,5 büyüme oranıyla Meksika yer aldı.

OECD üyesi ülkelerin ikinci çeyrekte ortalama ekonomik büyüme oranı %1,5 olarak tahmin ediliyor. Aynı dönemde Avrupa Birliği’nde (AB) ekonomik büyüme oranı ise %0,5 olarak gerçekleşti.

OECD ülkeleri arasında açıklanan verilere göre, Estonya ekonomisi yüzde -3’lük küçülme ile en fazla daralan ülke oldu. Estonya’yı yüzde -2,3 ile Macaristan ve yüzde -2,2 ile İsveç izledi.

G20’de En Yüksek Büyüme Çin’in

İkinci çeyrek büyüme verileri açıklanan G20 ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına sahip ülke yüzde 6,3 büyüme ile Çin olarak kaydedildi. Çin’i yüzde 4,9 büyüme ile Endonezya, yüzde 3,8 büyüme ile Türkiye ve yüzde 3,5 büyüme ile Meksika izledi.

AB ülkelerinin büyüme oranları incelendiğinde, İrlanda en yüksek büyüme oranına sahip ilk ülke olarak öne çıkarken, Türkiye ve Portekiz sırasıyla bu ülkeyi takip ettiler.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir