Magazin

Okan Bayülgen’in kullandığı “geri zekalı” ifadesi başına dert oldu

Ünlü şomen-sunucu Okan Bayülgen, TV100 kanalında yayınlanan “Uykusuzlar Kulübü” adlı programında, Youtuber Muhammet Çumanoğlu’nun bir videosunu yayınlayıp Youtuber’a “Gerizekalı” dediği iddiasıyla, Bayülgen hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Okan Bayülgen’in, Muhammet Çumanoğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapsi istemiyle yargılanacağı öğrenildi.

Youtuber Muhammet Çumanoğlu, sunucu Kaan Okan Bayülgen hakkında, “hakaret” suçunu işlediği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Sabah gazetesinin haberine göre Çumanoğlu tarafından savcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Çumanoğlu’nun dijital ve sosyal medya pazarlama yöneticiliği sertifikası ile ilişki koçluğu sertifikaları olduğu, Youtube’de özellikle kadın erkek ilişkileri üzerine çektiği videolarını yayınladığı 2 ayrı kanalı bulunduğu belirtilmişti.

Okan Bayülgen’in, “Uykusuzlar Kulübü” adlı televizyon programında, Çumanoğlu’nun videolarından birinin bir kısmını yayınlayıp, dalga geçerek hakaret ettiği iddia edilen dilekçede, “Bu program kendi normal zamanında yayınlandığı gibi programın Youtube kanalında da yayınlanmıştır. Bu durum kitap yazma çalışması yürüten ve uzmanlaştığı bu alanda iş yeri açmayı planlayan müvekkili rencide etmesinin yanı sıra çok zor durumda bırakmıştır.” denilmişti.

“GERİ ZEKALI İBARESİNİ KULLANDIM”

Şikayetin ardından ünlü sunucu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış, yürütülen soruşturma kapsamında Okan Bayülgen şüpheli sıfatıyla ifade vermişti. Bayülgen ifadesinde, “Muhammet Çumanoğlu’nun yayınladığı ve benzeri videolar çeken kişilerle ilgili program sırasında tanımlama yaptım. Sosyal medya üzerinden duygusal ilişkiler ve aşk üzerine yorumlar yapıp görüşlerini sunan, ahkam kesen kişiler hakkında ‘gerizekalı’ ibaresini kullandım. Bu ifadenin müşteki ile ilişkisi olmadığı, programın yayın akışından anlaşılacaktır.” diye konuşmuştu.

2 YIL 4 AY HAPSİ İSTENİYOR

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda Okan Bayülgen’in ifadesinde de hakaret içerikli ‘Geri zekalı’ cümlesini kullandığını kabul ederek, söz konusu sözcüğün kişilik haklarını zedeleyecek boyutta olması nedeniyle ‘Sesli Yazılı veya Görüntülü Bir İleti ile Hakaret’ suçunu işlediğine kanaat getirerek 2 yıl 4 ay hapis istemiyle iddianame düzenledi. Ünlü sunucu ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu