Yazarlarımız

Okan Bayülgen sunar: Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası

Kumpanya deyince aklıma Hisseli Harikalar Kumpanyası gelir hep. 80’li yılların güzelliklerinden biri; çocukluğuma ait anılar arasında; Erol Evgin, Adile Naşit, Nevra Serezli ve Ayşen Gruda’lı  Hisseli Harikalar Kumpanyası…Kadroya eklenen yeni isimlerle, müzik devleri Erol Evgin, Melih Kibar ve Çiğdem Talu üçlüsünün gönlünden ve elinden çıkan şarkılarla birlikte TRT akşamlarımızı renklendiren Hisseli Harikalar Kumpanyası bildiğim, izlediğim tek kumpanya olarak kalmıştı ki Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası çıktı karşıma!

Selin Atasoy’un yazıp aynı zamanda oyunda da rol aldığı, Okan Bayülgen’in yönettiği ve sunduğu Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası, yemekli bir salonda seyirciler arasında oynanan ilginç bir konsepte sahip. İngilizlerin Murder  Mystery (Gizemli Cinayet)dedikleri tiyatro oyunu formatının geliştirilmiş hali olan oyun, Şişli Quasar Fairmont’ta Okan Bayülgen’e ait olan Dada Salon Kabaret’te sahneleniyor. Şimdiye dek Türkiye’de oynanmamış bu formattaki oyunun yazarıyla yüz yüze görüşüp oyun hakkında bilgi edinmek istemiş Atasoy ve Bayülgen ama, daha sonrasında oyunu kendilerine göre yazmaya karar vermişler.

Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası Metres ve Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası Şirket olarak iki ayrı oyun şeklinde sergilenen, yıllar önce Kanal D’de yayınlanan ve benim de severek izlediğim Kanıt’ın da yazarı olan Selin Atasoy’un kaleme aldığı polisiye oyun gerilim, komedi ve eğlencenin iç içe geçtiği, aynı zamanda konukların da yer yer oyuna dahil edildikleri, seyirci üzerindeki etkisini devam ettiren güzel bir oyun.

 

Oyuncu kadrosu Ezgi Çelik, Gökçen Gökçebağ, Emrah Kolukısa, Kubilay Çamlıdağ, Murat Tolga Şen, Nihal Usanmaz, Levent Akkök, Oğuzhan Günaydın, Oya Bacak, Özge Oktar Besen, Yücel Özeke ve Selin Atasoy’dan oluşan Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası haftanın üç günü Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri oynanıyor. Her oyunda oyunun sonucunun değiştiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda, oyunun bitiminde salondaki seyirciye katili de tahmin etmeleri istenen üç soruluk bir form dağıtılıyor. Bu üç sorunun tamamını ve ikisinin cevabını bilen masalara da gece sonunda şampanya hediye ediliyor.

Yazardan okuyucuya kıyak!

Şirket’tense Metres’i izlemeyi daha çok sevdiğim Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nın oyuncuları, ayrıca kendilerine sosyal medya üzerinden ulaşan üniversite öğrencilerinin oyunu izleme isteklerini geri çevirmeyerek bu yönleriyle de sadece oyuncuklarıyla değil ‘’ince ruhlarıyla da’’ gerçek sanatçı olduklarını gösteriyorlar.

İlginç bir mekanda, eğlenceli, farklı bir gece geçirmek,  harika kokteyller hazırlayan Barmen Arda’nın içkilerini yudumlamak, sonrasında Ödül Funk Alaturka Grubuyla çoşmak ve mekana özel muhteşem bamya turşusundan tatmak isterseniz Dada Salon Kabaret ve Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası sizi bekler.

JALE ŞEN/MEDYABEY

jaleshen@gmail.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu