MagazinManşet

Oktay Kaynarca’nın kasten yaraladığı muhabire Magazin Gazetecileri Derneği sahip çıktı

ATV’de yayınlanan “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinin başrol oyuncusu Oktay Kaynarca’ya Magazin Gazetecileri Derneği’nden sert tepki…Magazin Gazetecileri Derneği, aracıyla Milliyet gazetesinin magazin muhabiri Seçkin Şenvardar’ın ayağını ezen Oktay Kaynarca ile ilgili  çok sert bir açıklama yayınladı.

Rol arkadaşı Deniz Çakır’la adı aşk dedikodularına karışan Oktay Kaynarca, trafikte sarışın bir kadınla gazetecilere yakalanınca, otomobilini kendisini görüntülemeye çalışan Milliyet gazetesi muhabirinin üzerine sürmüş ve muhabirin ayaklarının üzerinden geçmişti.

Oyuncu Oktay Kaynarca, muhabiri yaralamasına rağmen hiçbir şey olmamış gibi gaza basıp olay yerinden uzaklaşması da hayli tepki çekti. Yaralanan gazeteci Seçkin Şenvardar, arkadaşlarının yardımıyla Şişli Etfal Hastanesi’ne giderek rapor aldı. Şenvardar’ın ünlü oyuncudan şikayetçi olduğu haber veriliyor.

DAHA ÖNCE DE VUKUATI VARDI

Hatırlanacağı gibi bu olay Oktay Kaynarca’nın ilk vukuatı değil. Kaynarca, 2006 yılında, Beykoz’da genç bir kızla yemek yerken görüntü almak isteyen gazetecilere saldırdığı iddiasıyla hakkında iki ayrı suçtan toplam 6 yıla kadar hapis cezası istenmiş, bin 800 TL para cezasına çarptırılmıştı.

Magazin Muhabirleri Derneği, yaşanan bu çirkin olay üzerine çok sert bir açıklama yaptı. Dernek, bu saldırıyı tüm gazetecilere yapılmış bir saldırı olarak gördüklerini ifade ederek Oktay Kaynarca hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

İşte, Magazin Muhabirleri Derneği’nin Oktay Kaynarca hakkındaki o sert açıklaması:

“OKTAY KAYNARCA KASTEN EZEREK YARALADI”

“Gazetecilik görevini yapmakta olan sarı basın kartı sahibi meslektaşımız Milliyet muhabiri Seçkin Şenvardar dün gece görüntü aldığı sırada, Oktay Kaynarca tarafından bilinçli bir şekilde üzerine otomobil sürülerek ve ayağı kasten ezilerek yaralanmıştır.

Hepimiz biliyoruz ki Oktay Kaynarca’nın basın muhabirlerine karşı bu tür fiziki saldırı ve hakaretleri süreklilik arz etmekte olup ne yazık ki engel olunamamaktadır.

Oktay Kaynarca oynadığı rollerin karakterleri ile kendisini özdeşleştirmekte ve bu karakterlerin davranışlarını özel hayatına da taşıma psikolojisinden kendisini maalesef kurtaramamaktadır.

Yasalara göre “Kişilerin tanınmışlık düzeyi ve medyada yer alışları dikkate alındığında, içinde yer aldığı olayların haber yapılması hukuka uygundur. Şayet bu kişi kendisini şöhretli olarak kabul ediyor ise yine Yargıtay kararlarına göre; şöhret sahibi kişilerin diğer vatandaşlardan farklı olarak toplumun gözü önünde yaşanan hayat içerisinde yer aldıklarından, bu kimselerin yaşantı, söz ve davranışlarına toplumda bir merak ve öğrenme isteği, kısaca KAMU MERAKI’nın uyanması söz konusudur ve bunu aydınlatmakta basına yüklenen hak ve ödevdir.

Seçkin Şenvardar’a yapılan saldırıyı; Tüm gazetecilere yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyoruz, Bu sebeple Magazin Gazetecileri Derneği olarak Oktay Kaynarca hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurusunun takipçisi olacağımızı, maddi ve manevi tazminat davası açacağımızı ve sonuna kadar basın emekçilerinin yanında olduğumuzu bildiririz.

Kamuoyu ve basınımızın dikkatlerine sunulur…”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu