MedyaYazarlarımız

Ölçülebilir dünyada Ahmet Hakan’ın gerçek reytingi

Modern zamanlarda yaşıyoruz. Nerede, kaç kişi yaşıyor, ne yiyor-içiyor, nasıl eğleniyor, ne kadar seyahat ediyor? Artık bunlar ve çok daha fazlası ölçülebiliyor. Her alandaki üretim artık bu veriler ışığında yapılıyor.

Ölçülebilir bir dünyada yaşamanın bir sürü avantajı var, ortaya koyduğunuz işin alıcısındaki etkisini hızlı bir biçimde ölçebiliyorsunuz. Youtube kanalıma koyduğum bir videoyu, kim, kaç dakika izledi, ne kadar beğendi, kanalı nasıl etkiledi biliyorum. Sıradan insanlar bile muazzam analizlere kavuşabiliyor.

Bu yeni reyting sistemi her şeyi sonuna kadar değiştirdi. Eğer İnternet ve internet üzerindeki adil ölçüm sistemleri olmasaydı şu an bir sürü bağımsız siteden, yazardan, içerik üreticisinden mahrum kalırdık. Markalar artık ürünlerini podyumda yürüyen mankenler üzerinden değil bol takipçili Instagram hesaplarından paylaşıyor çünkü geri dönüşü daha fazla. İnternet üzerindeki sitelerde yazan, Youtube’a video çeken pek çok isim, geleneksel medyadaki emsallerinden fazla izleniyor.

Dünya hızla dijitalleşiyor. 2010 yılında bir sohbet esnasında yanımdaki meslektaşlarıma yakında film eleştirisi tamamen internete taşınacak demiştim, gülüşmüşlerdi. Hepsi gazetelerde, dergilerde yazan, hallerinden memnun memurlardı. Şimdi çoğu işsiz, internete adapte olamayanlar geçmişte kaldı, yerlerini yeni ve fişek gibi genç yazarlar aldı.

Sadede gelelim; işte bu şeffaf ölçüm metotları sayesinde, her fırsatta Hürriyet’in tirajı ve internet sitesinin rekor sayıda ziyaret edilmesiyle hava atan Ahmet Hakan’ın gemisi dün gece battı!

Hürriyet gazetesinin 250 bin takipçili Instagram hesabında bir canlı yayına katılan 170 bin takipçili Ahmet Hakan’ı bir oda dolusu insan izledi! Bu durum yayını takip edenlerin bile dikkatini çekmiş ki biri, “Koca Hürriyet gazetesi ve genel yayın yönetmeni 10 dakikadır canlı yayında, izleyen 50 kişi. Gazete tirajlarınızın uydurma olduğunun ispatı” diye mesaj atmış.

İnsan bazen hayret ediyor çünkü birkaç kez canlı yayın yapmışlığım var, Instagram’da çok az takipçim olmasına rağmen Ahmet Hakan’ı ikiye katlayan rakamlara ulaşmışlığım var. Geçenlerde yazı konusu da etmiştim, iki genç oyuncunun yayınını 100 bin kişi izlemişti. Acun Ilıcalı’nın Survivor canlı yayınları ise rekor kırarak 3 milyon hesap tarafından izlendi. Hürriyet ve Ahmet Hakan canlı yayınının da (aynı anda) birkaç bin kişi tarafından izlenmesi gerekiyordu. Niye böyle oldu?

Bunun iki sebebi olabilir, birincisi bu hesapların aslında bir sürü zombi takipçi ile şişirilmiş olduğu… Diğeri ve daha acıklısı ise ne Hürriyet markası ne de Ahmet Hakan’ın ahkamlarının, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu Instagram’da geçerliliği olmadığı. Ahmet Hakan’ın sosyal medyadaki popülaritesi daha çok nefret duygusundan besleniyor. Instagram ise hayranlık duygusu üzerinden yürüyen bir platform. İnsanlar sevdikleri hesapları takip ediyor, onların yayınlarını izliyor.

Bahsi geçmişken, Türk basının amiral gemisi olduğunu sanan ama bana göre çoktan buzdağına çarpıp batan Hürriyet’in Instagram’daki 250 bin takipçisine karşılık Sözcü gazetesinin 800 bin takipçisi var. Ahmet Hakan, Hürriyet’in satış rakamlarıyla övünmeye devam edebilir ancak Hürriyet çoğu 2023’de (ya da olası erken seçimde) oy verecek gençleri kaybetmiş gibi görünüyor.

JALE ŞEN/MEDYABEY

jaleshen@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu