Yaşam

Ömer Halisdemir şiirlerle yaşatılacak, 15 Temmuz şehidine vefa…

O gece hiç unutulmadı… 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi vuran Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, hainlerce, üzerine şarjör boşaltılarak şehit edilmişti. Bugün o şehit için şiirler yazılıyor. Şair gazeteci Mustafa Holoğlu, Halisdemir için duygu yüklü mısralar kaleme aldı. İşte o mısralar, işte o şiir…

Kahraman şehit Ömer Halisdemir şiirlerde yaşayacak. 15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan darbeci generali gözünü kırpmadan vurduktan sonra hainlerce şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir şiirlerde de yaşayacak.

15 TEMMUZ GECESİNDE NELER YAŞANMIŞTI?

O gün terörle cansiparene mücadele eden Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, cuntacıların Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı da ele geçirmek istediğini öğrenince en güvendiği askeri Astsubay Ömer Halisdemir’i aradı. Ömer Astsubay’a “Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir. Onu karargâha girmeden öldür! Biliyorsun bunun sonunda şahadet var. Hakkını helal et” dedi. Halisdemir de vakur bir sesle “Başüstüne komutanım, hakkım helal olsun” diye karşılık verdi. Astsubay Ömer Halisdemir, cuntacı general ile yanındaki 10 kişilik timin karşısına tek başına dikildi, “Karargâha giremezsiniz, Zekai paşanın emri” dedi. Halisdemir, korumaların müdahalesine rağmen silahının namlusuna mermiyi vererek cuntacı generali vurdu.

HALİSDEMİR’İN VÜCUDUNDAN 30 KURŞUN ÇIKTI

Selih Terzi’yi öldürerek darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasında önemli rol oynayan Halisdemir, ana binanın yanındaki ağaçlık alana yönelirken Terzi’nin timindeki 10 koruma tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Ancak Halisdemir’in ilk anda şehit olmadığı, hainlerin ağır yaralı astsubayı kolundan karargâh binasının önüne kadar çekip üzerine şarjörü boşalttığı saptandı. Halisdemir’in vücudundan 30 kurşun çıktı.

MUSTAFA HOLOĞLU ŞEHİT BAŞÇAVUŞU ŞİİRLERDE YAŞATACAK

‘Kırmızı Yağmurlar’ adlı bir şiir kitabı bulunan 61 yaşındaki şair gazeteci Mustafa Holoğlu, Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir için duygu yüklü bir şiir kaleme aldı.

MESAM Üyesi ve Söz Yazarı ve Fatih Kısaparmak’ın seslendirdiği ‘İki Gözüm İki Çeşme’ gibi birçok şarkısının sözlerini yazan Holoğlu, 47 yaşında hapishanelerde can veren Türk basınının unutulmaz ismi, ‘Vatan Şairi’ Namık Kemal’in yaşamını anlatan bir şarkı sözü de kaleme almıştı. ‘Bir Varmışsın, Bir Yokmuşsun’ adlı bu şarkıyı Berrin Kayran seslendirmişti. -yuotube-

İşte Holoğlu’nun Şehit Başçavuş Halisdemir için yazdığı dizeler…

MEHMEDİM…

Gökler gürlese yerler çatlasa

Şah damarı kopsa dünyanın

Cehennemler yağsa kasırgalar çıldırsa

Adın Ömer soyadın Halisdemirse

Tarihin yüreğine kazındın bilesin…

 

Şahlandırdın ya Albayrağı

Şahlandırdın ya çuhalarda Mehmedi.

Vardın ya Çanakkale’nin cennet-i firdevsine

Sürdün ya kurşununu namluya

Helalleştin ya komutanınla

Ve vatanınla

Kıskandırdın ya yiğitleri meydanda

Adın Ömer soyadın Halisdemirse

Özel Kuvvetlerin de

Vatanın da yüreğine yazıldın bilesin.

 

Sen, şehitler evladısın Ömer’im.

Sen, Albayrağa can verensin.

Sen, Eroğlu erisin Anadolu’nun

Sen, Mehmetçiğisin Aziz Milletin

Sen, namususun Ayyıldız’ın

Sen, özelisin Vatan Kuvvetlerinin

Ve sen yiğitler yiğidisin memleketimin.

Adın Ömer soyadın Halisdemirse

Tarihe Destan, Hürriyetimize Fermansın.

 

Dağlarda buz adam

Çöllerde toz adam

Vatanı kurtaran ŞAHİNLERDENSİN.

Al Kanatlı Bayrağımın yıldızı

Ak hilalin şerefisin

Mehmedim….

Mustafa HOLOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu