Medya

Orhan Erinç “Cumhuriyet gazetesinin kasasını boşalltılar” iddiasına ne cevap verdi?

Yeni yönetimden önceki  Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Cumhuriyet gazetesinin eski “imtiyaz sahibi” Orhan Erinç, Alev Coşkun başkanlığındaki yeni yönetime tepki gösterdi. Erinç, yeni yönetimin “kasayı boşalttılar” şeklindeki iddiasına “Kasanın boşaltıldığı iftirasından sonra arkadaşlarım ve kendi adıma bu sessizliği bozmak zorunlu hale gelmiştir” şeklindeki sözleriyle cevap verdi.

ERİNÇ: “YENİ YÖNETİMİ ANLIYORUZ”

Erinç açıklamasında “Cumhuriyet gazetesinin yeni yönetimini anlıyoruz. 12 Cumhuriyet mensubunun 1,5 yıla varan tutukluluklarındaki ve 8 yıla varan hapis cezalarındaki sorumluluklarını, katkılarını unutturmaları gerekiyor. Bunun için hedef saptırmaları, gündem değiştirmeleri lazım. Kimse Cumhuriyet gazetesinin eski yönetimine ve ayrılan emekçilerine bir kuruş haksız menfaat, tek bir ahlak ve etik dışı eylem isnat edemez” diye konuştu.

Orhan Erinç, yeni yönetimin “kasayı boşalttılar” suçlamasına Twitter hesabından cevap verdi. İşte, Orhan Erinç’in konuyla ilgili uzun açıklaması:

 

“Yeni yönetimi anlıyoruz…”
Cumhuriyet gazetesinin yeni yönetimini anlıyoruz. 12 Cumhuriyet mensubunun 1,5 yıla varan tutukluluklarındaki ve 8 yıla varan hapis cezalarındaki sorumluluklarını, katkılarını unutturmaları gerekiyor. Bunun için hedef saptırmaları, gündem değiştirmeleri lazım.

Susuyoruz ama sabrımızın bir sınırı var: Kimse Cumhuriyet gazetesinin eski yönetimine ve ayrılan emekçilerine bir kuruş haksız menfaat, tek bir ahlak ve etik dışı eylem isnat edemez. “Cumhuriyet’in kasasını boşalttılar” yalanına ilişkin gerçekleri kamuoyunun bilgisine sunarız.

Cumhuriyet, son 5 yılda ayrılan çalışanlarına 7 milyon lira tazminat ödedi. İşyeri uygulaması, istifalar dahil işten ayrılanlarla anlaşarak, çoğunlukla bir ikale sözleşmesi yaparak tazminatların ödenmesi şeklinde oldu. Ayrılanlara alacakları eksiksiz olarak, zamanında ödendi.

“Çalışanlara alacaklarının ödenmemesi talimatını veren tek yönetici Alev Coşkun’dur”
Gazetemizde çalışanlara alacaklarının ödenmemesi talimatını veren tek yönetici yeniden yönetime gelen Alev Coşkun olmuştur. 2000’lerin başında, gazetenin ödemelerinin geciktirilmesi için bu yönteme başvurmuştur. Cumhuriyet tarihinde bu uygulamanın eşi yoktur.

Vakfın başına Alev Coşkun’un gelmesi durumunda çalışanların haklarının ödenmeyeceğini beklemek olağandır. Kaldı ki özellikle A. Coşkun ve birlikte hareket ettiği kişilerin ihbarlarıyla cezaevinde yatan arkadaşlarımız için onlarla aynı masaya oturmak, görüşmek zül sayılmalıdır.

Bu nedenlerle hiçbir biçimde yeni yönetimle çalışmak istemediğini beyan eden, fiilen yönetim kademelerinde görev yapmış sekiz (8) arkadaşımızla karşılıklı anlaşarak sözleşmeleri sona erdirildi. İyi ki öyle yapmışız!

“Yeni görevlerini bildirmedi, sözleşmeleri feshetmedi”
Yeni yönetim ilk iş GYY Murat Sabuncu’nun görevine son verdikten sonra, aynı gün Yazıişleri Müdürleri Bülent Özdoğan ve Faruk Eren’i, pazar da Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ü azletti. Lakin yeni görevlerini bildirmedi ve alacaklarını ödememek için sözleşmelerini feshetmedi!

Sözleşmeler tek taraflı ağırlaştırılamaz. Sorarsınız, çalışan kabul etmezse devam edersiniz ya da sözleşmesini feshedersiniz. Yeni yönetimin talimatıyla bir günlük GYY’nin ilk icraatı iki Yazıişleri M. ile Ankara T.’sini azledip onları gazetede “boşlukta” bırakmak oldu.

Cumhuriyet’in yeni yönetiminin her fırsatta dile getirdiği “kimsenin sözleşmesine son verilmediği” iddiasının aslı bu “boşlukta” bırakma halinde saklıdır. Yapılan sözleşmelere ilişkin yalanların doğrusu ise şudur:

8 arkadaşımızla ikale sözleşmesi yapılmıştır. Sözleşme yapılanlar ve kıdemleri şöyledir: Murat Sabuncu (4 yıl 1 ay), Bülent Özdoğan (18 y.), Faruk Eren (1,5 y.), Güray Öz (23 y.), Musa Kart (25 y.), Önder Çelik (35 y.), Bülent Utku (25 y.) ve Ayşe Yıldırım Başlangıç (25 y.).

Bu arkadaşlarımız dışında başka biriyle sözleşme yapıldığı iddiası kulağınıza fısıldanıyorsa yalandır; sorun göstersinler.

Hesaplamalar, Basın İş K. gereğince, üst sınır olmaksızın gazetecinin çalıştığı her yıl için bir aylık brüt ücret, her yıl için 42 gün yıllık izin esasına göre kullanılmayan izin üc., 3 aylık ücreti kadar ihbar taz. ve (gerçekte olanın altında bir) fazla mesai üc. üzerindendir.

“Sorun göstersinler”
35 yıla varan kıdem süreleri olan sekiz (8) kişi için toplam 1.653.000 lira hesaplanmıştır. Arkadaşlarımızın yasal hak edişlerinden fazla tek bir kuruş hesaplandığı iddiası yalandır. Tüm kayıtlar ellerinde; sorun göstersinler.

Yönetimimiz 4 yıl önce ikale yoluyla İbrahim Yıldız’a 375 ve Murat Ataş’a 200 bin lira ödedi. Şimdi yeniden yönetime gelen bu arkadaşlarımızın kendilerine aynı yolla yapılan ödemeleri unutup karalamalara suskun kalmaları onlar için bir ahlak ve vicdan sorunu olmalıdır.

“Artık yasal hakları ödemeyecek misiniz?”
Sözleşme yapılan 8 kişiye tek kuruş ödeme yapılmamış, senet ya da çek verilmemiştir. Yalnızca hesaplanan alacakların 6 taksitte ödeneceği kabul edilmiştir. Yeni yönetime soruyoruz: Gazetenin mevcut uygulamasından geri mi dönüyorsunuz? Artık yasal hakları ödemeyecek misiniz?

İnsanların yıllarca emek verdikleri bir işyerinden ayrılırken yasal hak ve alacakları konusunda işverenle protokol yapması gibi uygar bir tutum, dedikodu ve ahlaksız suçlamalara malzeme yapılıyor, emeğe saygılı olduğunu iddia edenlerce dile getiriliyor, çok yazık, çok ayıp…

Konu açıktır: Bir yanda işçilik alacaklarını ödememe niyetini ortaya koyan yeni yönetim; bir yanda arkadaşlarımızın kolayca hesaplanabilecek alacakları ve sözleşmedeki bedeller; bir yanda da 5 yılda 7 milyon lira tazminat ödeyen, kimseyle tazminatsız ayrılmayan eski yönetim.

“Dürüstçe açıklayın”
Yeni yönetim “biz eski yönetimin işyeri uygulamasından dönüyoruz; ayrılmak isteyenlere haklarını ödemeyeceğiz” diyorsa, bunu dürüstçe açıklasın.

Yaydıkları dezenformasyonun, Cumhuriyet aleyhine Cumhurbaşkanlığına ve polise yapılan ihbarları ve Cumhuriyet çalışanları karşısında savcılık tanıklığı yapanların gazetede yeni ve üst görevlere terfi ettirilmesini kimseye unutturamayacağını da bilsin. Olay bundan ibarettir.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu