Medya

Orta-Doğu uzmanı yazar Taha Kılınç kimdir?

TRT1’de Pekin Çift’in sunduğu Gündem Ötesi programının konuğu gazeteci-yazar Taha Kılınç didi. Bu akşam yayınlanan programın konuğu Filistin’de yaşanan katliam nedeniyle İsrail’in bilinmeyen tarihiydi. Yeni Şafak gazetesi yazatı Taha Kılınç programda İsrail’in tarihi ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Peki Taha Kılınç kimdir? Nerelidir? İşte Kılınç ile ilgili detaylar..

TAHA KILINÇ YENİ ŞAFAK’TA ORTADOĞU AĞIRLIKLI YAZILAR KALEME ALIYOR

Taha Kılınç, 1980 Mersin Anamur doğumlu. Tam adıyla Nazmi Taha Kılınç, 1999 Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunudur. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 2003 yılında tamamlayan Kılınç, farklı dergilerde yazılar kaleme almıştır. Edebî ve akademik çalışmalarına devam etmekte olan yazarın; 365 Günde Peygamberimin Arkadaşları (2009) adlı kitabından yola çıkılarak açılan yarışmaya katılan çocukların sahabelere yazdıkları mektuplar, En Sevdiğim Sahabe (2010) adlı kitapla okurlara ulaşmıştır.

YAZAR TAHA KILINÇ KİM?

Kılınç, lisans eğitimini tamamlamasının ardından basın-yayın sektörüne atılmış ve bu mecradaki serüveni başlamıştır. Birçok haber sitesinde editörlük yapmış ve çeşitli dergi çalışmalarda bulundu.

Taha Kılınç, yazar ve editör olan 2011 – 2016 yılları arasında Sabah gazetesinde çalıştı. Yazaın 2016 yılından bu yana Yeni Şafak gazetesinde dair yazıları yayınlanmaktadır.

Anı, deneme, tarih, gezi, çocuk kitabı gibi pek çok alanda kitapları olan Taha Kılınç’ın en beğenilen ve konuşulan eserleri ise şunlar:

Ortadoğu’dan Notlar, Seyrüsefer, Ortadoğu’ya Dair Yirmi Tez, 365 Günde Peygamberimin Arkadaşları, Kudüs Yazıları ve Kırmadan İncitmeden’dir.

ORTADOĞU BÖLGESİNE MANEVİ BAĞI VAR

Ebedi ve akademik anlamda çalışma sahası olan Orta Doğu aynı zamanda Taha Kılınç için manevi bağı olan bir bölgedir.

Suriye gezilerinde yaptığı çalışmaların ardından 2006 senesinde Şam Kitabı isimli kitabını çıkarması ve ardından bazı kurumlarda Şam rehberi olarak kafilelere katılması, Taha Kılınç’ın Şam’ı benimseyişi ve oraya olan sevgisinin de bir göstergesi olmuştur.

Edebi çalışmalarından 2009 senesinde yazdığı 365 Günde Peygamberin Arkadaşları isimli kitabından yola çıkılarak bir çocuk yarışması düzenlenmiş ve düzenlenen bu yarışmada, çocukların sahabeler için yazdıkları mektuplar, 2010 senesinde En Sevdiğim Sahabe adlı kitapta toplanmıştır.

Taha Kılınç’ın Orta Doğu hakkında yaptığı çalışmalar, yayınladığı yazılar ve yazdığı kitaplar, alanlarında ses getiren ve kıymetli içerikler üretmiştir.

Özellikle Ortadoğu’dan Notlar ve Kudüs Yazıları kitapları, birçok incelemeye ve analize konu olmuştur.

Özellikle 2018 yılının sonlarında yayınlanan Kudüs’ün Yazıları isimli kitabı, günümüzde ne yazık ki salgın hastalık gibi olan niteliksiz Kudüs sevgisine; ölçülü bir üslup ve mütevazı yol göstermelerle değinir.

KUDİS KONUSUNDAKİ UZMANLIĞI İLE TANINIYOR

Taha Kılınç, Kudüs’ün Yazıları kitabında Kudüs hakkındaki ezbere dayalı birkaç spot bilginin yetersizliğinin altını çizmiştir. Kudüs’ü; şehrin ilmine, tarihine ve önemine yakışır şekilde bilgi temelinde ve en önemlisi gerçekçi bir biçimde ele alması oldukça ses getirmiş ve beğeni toplamıştır.

Bunun yanı sıra kendi deyimiyle; “Müslümanlar arasındaki temel vazifelerden biri olan “nasihatleşme” misyonunu yerine getirme adına…” yazdığı Neyi Nasıl Yapmalı? isimli bir kitabı da bulunmaktadır.

Taha Kılınç yıllardır çoğu eserinde ve yazılarında Orta Doğu’yu temel almış; tarihte ve günümüzde yaşananları, yarın olabilecekleri, Orta Doğu’da süregelen sorunları birçok pencereden incelemiştir ve bu coğrafyanın farklı noktalarını farklı tespit, analiz ve tartışmalarla incelemeye de devam etmektedir.

Taha Kılınç’ın Orta Doğu gerçeklerine ve konularına yaklaşımı, tutarlı ve mantıklı analizleri, değerlendirmeleri, entelektüel birikimini aktarmak için seçtiği yollar ve üslup; onu günümüz çığırtkanlığından tamamen uzak tutan ve ayıran özelliklerindendir.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu