Sinema

Oscar adayı Türk filmi ‘Ayla’nın galasında gerçek kahramanlar hikayeyi nasıl anlattı?

90. Oscar Ödülleri’ne Türkiye’nin “‘Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü” adayı olan “Ayla” filminin galasında gözyaşları sel oldu aktı. Kore Savaşı’nda ailesini kaybeden bir kız çocuğuyla Türk askerinin baba-kız ilişkisini perdeye yansıtan gerçek ikaye izleyicilere duygusal anlar yaşattı, gözyaşları sel oldu aktı. 65 yıllık gerçek bir hikayenin beyaz perdeye uyarlaması olan Ayla’yı gerçek kahramanları Astsubay Süleyman Dilbirliği ve Kim Eunija anlattı.

Gözyaşları sel oldu

Galada koltukların yanına peçeteler bırakılması boşuna değildi. Ajitasyondan uzak kurgulanan film, konusu gereği yüreklere dokunuyordu.  gerçek hikaye, Türkiye’nin de Oscar adayı oldu. Filmin galası Uniq Hall’de yapıldı. Gala gecesine filmin oyuncuları Eric Roberts, Cade Carradine, Lee Kyung Jin, Johnny Young, Claudia Memory Monroe, İsmail Hacıoğlu, Taner Birsel, Ali Atay, Büşra Develi, Damla Sönmez, Duygu Yetiş, Esra Dermancıoğlu, Ali Barkın, Sinem Uslu, Halil Kumova, Burç Kümbetlioğlu, Mehmet Esen, Caner Kurtaran, Nilgün Kasapbaşoğlu, İlber Gürtunca, Meral Çetinkaya, Koray Ergun ve Toygan Avanoğlu katıldı.

Yapımcılığını Mustafa Uslu’nun, yönetmenliğini Can Ulkay’ın üstlendiği, senaryosunu Yiğit Güral’ın kaleme aldığı Ayla’da Kore Savaşı’nda Türk tugayındaki Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin, anne ve babası öldürülmüş bir kız çocuğuyla olan öyküsünü anlatılıyor.

Filme konu olan 71 yaşındaki Koreli Eunja Kim (Ayla), gazetecilere yaptığı açıklamada Kore Savaşı sırasında henüz 5 yaşında olduğunu ve bu nedenle yaşadıklarını çok zor hatırladığını belirtti ve “Tek hatırladığım, savaşın ortasında bir yerde ağlıyordum ve orada Süleyman Baba, beni alıp Türk tugayına götürdü. Çok hayal meyal hatırlıyorum ama hatırlıyorum. Türklerin bana bakması, beni aralarına alması, bunları da az hatırlıyorum.” dedi.

Renkli geceye katılanlar arasında Güney Kore Büyükelçisi Yunsoo Cho da katıldı

Büyükelçi Cho duygularını “Güney Kore’de can veren şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz. Yalnızca gelip savaşmak, çarpışmak değil küçük çocukları da kucaklayarak onlara eğitim fırsatı vermişler. Bunun çok etkileyici bir hikaye olduğunu düşünüyorum. 2015 yılında Bodrum sahilinde ölü bulunan Aylan bebeği ve Halep’te enkazdan çıkarılan Ümran’ı gördükçe ürperiyorum ve aklıma Ayla geliyor. Türk askerleri olmasaydı Ayla da aynı kaderi paylaşacaktı.” sözleriyle dile getirdi.

Filmin oyuncularından İsmail Hacıoğlu ise “Ayla filmi çok pozitif ve enerjik bir film oldu. Barış çağrısında bulunan bir film oldu. Savaşların olmadığı bir ülkeye ve dünyaya uyanmak dileğiyle filme başladık. Süleyman Astsubay koca yürekli biri. Bu rolü üstlenmek bana nasip oldu.” diye konuştu.

Yönetmen Can Ulkay da Ayla’nın 926 salonda Türkiye’de 350 lokasyonda vizyona gireceğini belirrtti ve ekledi: “Ayla uluslararası bir hikaye. Her ne kadar arkasında koca bir savaş varsa da insana indirgenmiş bir hikaye.

Koreli küçük bir kızla, Türk askerinin hikayesi. Ama ay yıldızı çıkarıp kızı değiştirin, bambaşka bir ülkede de aynı hikaye yaşanmış olabilir. Dolayısıyla bizim hikayemizin en büyük özelliği gerçek ve yaşanmış bir hikaye olması. Birçok savaşta böyle hikayeler yaşanmıştır. İkinci özelliği ise kahramanlarının yaşıyor olması. Bu ulusal ve uluslararası çevrelerde filmi pozitif yönde etkilemektedir. Toronto’daki gösterimin ardından çok pozitif ger dönüşler oldu. Gerçekten evrensel bir film yaptık. Çok milliyetçi unsurları bulundurmadık. Tabii ki Türk askeri var. Kahramanlık ise Türk askerinin bu kızı, küçük Ayla’yı sahiplenmesidir.”

 

Kanal D Haber’den Şevval Şirin, Kore Savaşı’na asker gönderdiğimiz 1950 yılında, bir astsubayın koreli bir kız çocuğunu ölümden kurtardığı, kendi çocuğu gibi baktığı o hikayedeki gerçek kahramanlarla yani Astsubay Süleyman Dilbirliği ve Kim Eunja ile konuştu. O bölümü izlemek için tıklayınız

Ayla Filmi 27 Ekim’de vizyona girecek.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu