Yaşam

ÖSYM, 2017 KPSS Branş Sıralamaları tam liste

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2017 KPSS’ye giren adayların branşlar bazındaki sıralamalarını açıkladı. ) 2017 KPSS Lisans branşlar bazında aday sıralamalarını açıkladı. ÖSYM’den yapılan açıklama da 15.08.2017 tarihi itibariyle 2017 KPSS’ye giren adaylar için branş sıralamasının yayınlandığı bildirildi. Yapılan açıklamada öğretmenlerin atamalardaki gerçek sıralamalarını öğrenebilmeleri için MEB’in atamaya esas olan bölümler tablosunu da baz almaları gerektiği vurgulandı.

DUYURU (15 Ağustos 2017) 2017 KPSS- Lisans:

Branş Bazında Sıralamalar 2017 Kamu Personel Seçme Sınavına (2017-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir. Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde 15.08.2017 tarihi ile aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuruda belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır. Branş bazında sıralamaların adayların lisans alanları kullanılarak yapılması sebebiyle, ÖABT adaylarının sınava girdikleri ÖABT alanındaki sıralamalarını görmeleri için, MEB’in http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2017_07/11114339_9_cizelgeveesaslar.pdf linkinde yer alan atamaya esas olan bu alanda kabul ettiği lisans alanlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Adayların branş bazında sıralamaları incelerken göz önünde bulundurması gerekenleri içeren teknik açıklama metnine aşağıda bağlantıdan erişilebilir. Adaylara saygıyla duyurulur. ÖSYM BAŞKANLIĞI

Öğretmenlik Alanları İçin Branş Sıralamaları Nasıl Hesaplanacak?

Öğretmen adaylarının (birçok branştaki) sadece kendi branşlarına bakmaları halinde gerçek sıralamalarını tam olarak bilmeleri mümkün değildir. “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği” için; Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile Türk Halkbilimi Bölümleri mezunları atamaya başvurabilir. Bu nedenle örneğin Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan biri lisans başarı sıralamasında sadece kendi bölümü için aday sıralamasını öğreneceğinden atamadaki gerçek sıralaması belli olmayacaktır.

Öğretmen atamalarında adayların gerçek sıralamalarını öğrenebilmesi için “MEB’in atamaya esas bölümleri” tablosundaki ilgili branştaki tüm bölümleri hesaplamaya dahil etmelidir.

KPSS sıralamalarını görmek için TIKLAYINIZ

KPSS 2017 braşns sıralamasında çizelge ve esaslar için tıklayınız

11114339_9_cizelgeveesaslar

Branş sırası teknik açıklamalar için tıklayınız

BransTeknikAciklama15082017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu