Yaşam

ÖSYM açıkladı!.. 2018 KPSS başvuru ve sınav tarihleri… KPSS lisans, önlisans, ortaöğretim, Alan, ÖABT, DHBT, EKPSS, ne zaman?

Öğretmen olmak isteyenler ya da devlet memurluğu için sınava girecekler bu haber sizin için!.. ÖSYM Başkanlığı tarafından 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da bilinen adıyla KPSS sınavı başvuru tarihlerinin ne zaman yapılacağı açıklandı. KPSS 2018 sınavları ne zaman? KPSS lisans ve önlisans sınavları ne zaman yapılacak? Lise mezunları için KPSS sınavı ne zaman?Aradığınız tüm soruların cevabı haberimizde… İşte 2018 tüm KPSS sınav başvuru tarihleri, sınav zamanları ve tüm detaylar…

2018 KPSS SINAV VE BAŞVURU TAKVİMİ

2018 yılı KPSS başvuru tarihleri belli oldu. Memur (özellikle de öğretmen) olmak isteyen milyonlarca kişinin merakla beklediği KPSS sınav tarihleri açıklandı. KPSS 2018 takvimini duyuran ÖSYM, lisans, önlisans ve ortaöğretim KPSS sınavları ne zaman yapılacağı, başvuruların hangi tarihler aralığında alınacağının da sorularını yanıtlamış oldu. ÖSYM sınav takvimi ile birlikte lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi takvimi yayınladı.

KPSS 2018 SINAVLARI NE ZAMAN? 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunlarına her iki yılda bir KPSS sınavı yapılmaktadır. Adaylar, aldıkları puan sonuçlarına göre merkezi yerleştirme atamalarında başvurularını gerçekleşmektedir. Buna göre merkezi atama 2018 yılında da devam edecektir. Bu yıl ilk merkezi atama KPSS/1 türünde olacaktır.

İLK ÖNCE ENGELLİ MEMUR SINAVI VAR. EKPSS 22 NİSAN’DA 

Engelli KPSS sınavı için başvurular ve sınav tarihleri duyuruldu. EKPSS klavuzu yayımlandı. ÖSYM tarafından yayımlanan EKPSS başvuru kılavuzunda şu ifadelere yer verildi:

“Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Merkezimiz tarafından 22 Nisan 2018 tarihinde saat 10:15’de 81 il merkezinde uygulanacaktır.

EKPSS sınavına girmesi gereken adaylar için başvurular, 6-21 Şubat 2018 tarihleri arasında alınacaktır. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru işlemleri 2-16 Mayıs 2018 tarihileri arasında yapılacaktır.

Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, Ek’te yer alan 2018-EKPSS Kılavuzunda yer almakta olup 2018-EKPSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.”

EKPSS Başvuru Kılavuzu İçin TIKLAYIN.

KPSS LİSANS SINAVI  22 TEMMUZ’DA 

Temmuz ayında yapılacak olan KPSS 2018 sınavı için başvurular 10 – 21 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans 22 Temmuz’da düzenlenecek. Adaylar bu sınav için 10-21 Mayıs tarihleri arasında başvuruda bulunabilecek. Sonuçlar 31 Ağustos tarihinde açıklanacak.

KPSS ALAN BİLGİSİ SINAVI 28-29 TEMMUZ’DA 

KPSS Lisans (Alan Bilgisi) birinci oturum sınavı (1.gün) 28 Temmuz, KPSS Lisans (Alan Bilgisi) ikinci oturum sınavı (2. gün) 29 Temmuz, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) oturumu ise 5 Ağustos’ta düzenlenecek. Bu sınavlar için başvurular 10-21 Mayıs tarihlerinde alınacak. Sonuçlar ise 31 Ağustos’ta açıklanacak.

KPSS alan bilgisinin 1. oturum sınavı 28 Temmuz ve ikinci oturum sınavı ise 29 Temmuz’da yapılacak olup adayların bu sınava girebilmek için 10 Mayıs – 21 Mayıs tarihlerinde başvurularını yapması gerekmektedir.

KPSS ÖABT SINAVI 5 AĞUSTOS 2018’DE

Öğretmen adaylarının girdiği KPSS ÖABT sınavı bu sene 5 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak ve adayların sınava girebilmek için 10 Mayıs – 21 Mayıs 2017 tarihlerinde müracaatlarını tamamlaması gerekmektedir.

KPSS  ORTAÖĞRETİM 7 EKİM’DE

Ortaöğretim KPSS sınavı 7 Ekim 2018 tarihinde yapılacak . Sınav için başvurular 3-19 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Sonuçlar ise 8 Kasım 2018 tarihinde açıklanacak.

ÖNLİSANS SINAVI 4 KASIM’DA

Önlisans  KPSS sınavları 4 Kasım 2018 tarihinde yapılacaktır. KPSS Önlisans sınavına girmek isteyen adayların 28 Ağustos – 12 Eylül 2018 tarihlerinde müracaatlarını tamamlaması gerekmektedir.

“2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi”ne ÖSYM’nin internet adresinden erişilebilecek. 

blank

blank

blank

blank

blank

blank

2018/1 MEMUR ATAMALARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (KPSS) ve Devlet Personel Başkanlığı  ile yapılan görüşme sonucunda KPSS 2018/1 merkezi atama tarihleri belli oldu. Buna göre merkezi atama tarihi bu yıl  26 Haziran – 5 Temmuz aralığında gerçekleştirilecektir.  Buna göre 2016 yılında gerçekleştirilmiş olan Kamu Personeli Seçme Sınavına giren adaylar elde ettikleri KPSS puanları ile merkezi atamaya başvuru yapabilecektir. Müracaatlarını gerçekleştirmek isteyen adayların 26 Haziran 5 Temmuz 2018 tarihleri arasında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Aday İşlemleri Sistemine girerek başvurularını gerçekleştirebilir.

TOPLAMDA KAÇ ATAMA YAPILACAK?

Kamu kurumlarındaki çalışan memur sayısı gün geçtikçe çoğaldığı  için artık merkezi yerleştirme memur atamalarında eskiye göre daha az memur ataması yapılmaktadır. Bu sebepten ötürü bu yılda çok fazla atama beklenmiyor geçtiğimiz sene ortalama 2 bin 700 civarı memur ataması yapılmıştı. Henüz net bir sayı verilmedi fakat bu yıl da  büyük ihtimal 2 – 3 bin arasında bir atama yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu