Yaşam

ÖSYM LYS Belli oldu… LYS tercih sonuçları açıklandı

“Hangi üniversiteyi kazandım?” sorusu bugün yanıt buluyor. LYS tercih sonuçlarının açıklandı. ÖSYM LYS tercih sonuçları milyonlarca öğrenci tarafından heyecanla bekleniyordu.  LYS Tercih sonuçları sorgulama ekranına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte “LYS tercih sonuçları.

Öğrenciler ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan sonuç sorgulama ekranını gün içinde sıkça güncelleyerek LYS tercih sonuçlarını takip ediyor. Geçtiğimiz haftalarda ÖSYM resmi Twitter hesabından LYS tercih sonuçları hakkında tarih daha önce 8 Ağustos tarihini açıklamıştı.

ÖSYM TERCİH SONUÇ İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM, LYS tercih sonuçlarının 8 Ağustos (bugün) açıklanacak. Edinilen bilgilere göre ÖSYM, LYS tercih sonuçlarını bugün saat 17:00’den sonra açıklayacak. 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılan 2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar, 18-26 Temmuz tarihleri arasında üniversite tercihlerini yapmıştı. Tercihler ardından sonuçlara odaklanan adaylar, ÖSYM yetkililerine sosyal medya hesaplarından ulaşmaya çalışmış, ‘LYS tercih sonuçl arı açıklansın’ etiketiyle bir kampanya başlatmışlardı. Yapılan kampanya sonrasında ÖSYM’den açıklama geldi. 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçları,  8 Ağustos 2017 tarihinde ÖSYM’nin https:/sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak kayıt işlemlerinde, kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeteri başvuru alınmayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar açıklanacak. Açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme tercihleri alınacak.

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak.Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

ÖSYM’nin twitterdaki açıklaması şu şekildeydi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu