Magazin

Oya Aydoğan’ın doktorundan yazılı açıklama

Oya Aydoğan’ın yaşadığı sorun nedeniyle doktoru Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül medyada çıkan haberler açıklık getirdi. Yazılı bir açıklama yapan Prof. Akgül, çıkan haberlerdeki yanlış anlamaları gidermeye çalıştı.

İşte Oya Aydoğan’ın doktoru Prof. Dr. Ahmet Akgül’ün Oya Aydoğan’ın sağlık durumuyla ilgili açıklaması:

 

Ünlü sanatçımız Sayın Oya Aydoğan’ın rahatsızlanıp acilen ameliyata alınmasını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah’tan acil şifalar dilerim.

Basında çıkan haberlerde “boğazına takılan patates kızartmasını çıkartmaya çalışırken aort damarı yırtıldı” olarak belirtilen acil ameliyat nedeni hakkında halkımıza açıklayıcı bilgi verme gereği doğmuştur.

Dr. Ahmet Akgün

Öncelikle yemek yerken soluk borusu veya yemek borusuna takılan yiyecekler çıkarılması esnasında sağlıklı bir bireyin damarlarında yırtılma olmaz. Vücudun damar sistemi sağlıklı ise refleks hareketlerinden yani öksürme, hapşırma, ıkınma… gibi göğüs içindeki basınç artışlarından etkilenmez. Fakat kalpten çıkan ana damar olan aort damarında daha önce oluşan yıpranma, balonlaşma, duvarlarında harabiyet varsa bu tip refleks hareketlerinde bile yırtılma riski olabilir. Aort damarını bu tip riske hazırlayan en büyük etken kontrol altına alınamamış tansiyon yüksekliğidir. Hipertansiyon zamanla aort damarının duvarını yıpratır ve balonlaşmaya, kireçlenmeye veya diseksiyon denen içten yırtılmaya yol açar. İşte bu durumda basit bir öksürme bile damardaki hasarı artırıp yırtılmaya yol açabilir.

Boğazına bir şey takılıp boğulma tehlikesi geçiren kişide damar hasarı oluşması için 2 önemli durum vardır:
1- Ölüm korkusu sonucu stres hormonlarının acilen yükselip damar içi kan basıncını çok yükseltmesi
2- Nefes alma zorluğunun uyardığı öksürme ve hapşırma refleksi sonucu göğüs içindeki basıncın artmasıdır.
Her iki durumda da daha önce zarar görmüş aort damarı yırtılabilir. Ama “daha önce zarar” görmüş, yani kontrol edilememiş tansiyon sonucu zarar görmüş damar.

Yoksa, sağlıklı bir aort damarı ani basınç yükselmelerine dayanıklıdır.

Bu vesile ile yüksek tansiyon hastalığının ne kadar önemli sonuçlar oluşturabileceği akılda tutulmalıdır. Şu unutulmamalıdır ki, tansiyon yüksekliği olan bir kişide ani başlayan sırt, göğüs ağrısı varsa, bu ağrı sanki “bıçak saplanıyor” tarzında ise hastada “aort diseksiyonu” denen aort damar yırtılması riski vardır. Bu durumda en yakın hastaneye gidilmeli ve orada da tecrübeli kalp damar cerrahisi kliniği bulunmalıdır.

Prof. Dr. Ahmet Akgül
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı
İstanbul Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu