MüzikYazarlarımız

OZAN DOĞULU – MODEL / DAĞILMAK İSTİYORUM (Video-Klip Analiz)

Eskiden kalan alışkanlıkla arada sırada Kral’ın klip listeleri sayfasına şöyle bir göz atıyorum. Dün baktım “Ozan Doğulu Feat. Model – Dağılmak istiyorum” klibi vardı. Bir numara olunca ister istemez “izlenmeli” diyerek tıkladım.

Şarkı, Kelt/Irish müziklerinden esintiler taşıyan bir “entro” ile başlıyor.

Görüntüde bir barda sızıp kalmışken uyanan genç bir kadın var. “Bardaki sarışın kız” saç baş dağılmış halde kalkıp bir iki adım yürüdükten sonra ortama bir bakış atıyor. Barmen, bütün barmenler gibi hiç oralı değil, gayet “cool” bir halde işinde gücünde.

İlginçtir; kız bardaki boş alana bakarken orada birden bilim kurgu filmlerine özgü şekilde ışıktan bir “turntable” oluşmaya başlıyor. Masa ışıkla oluşurken müzikteki ritmi hissetmeye başlıyoruz. Zaten hemen sonra yatay uzay yolu ışınlanma efektiyle ortama ışınlanan bir Dj, maddeleşiyor. Bu Dj, ışınlanma anında kendi ışınlanmasının tamamlandığını ellerinin ortaya çıkışıyla anlıyor ve hemen işe koyuluyor. Kulaklığını takıyor mu?… Herhalde takacak diye beklerken yo hayır ensesine asıyor sadece.

Klip boyunca kulaklığını takmadan ensesine asılı tutarak görevini yapan bir Dj görüyoruz. Belli ki Ozan Bey, kulaklıkla olan görüntüsünü klipte istememiş. Kafasında o şeyle gözükmek pek hoşuna gitmiyor anlaşılan; ki haksız da değil. Çekimden çok önce ve pek çok kez deneyimleyerek bu kararı verdiği de belli. Klipteki “sürreal” Dj tiplemesine de uymaz zaten deyip geçiyorum, bu ayrıntıya takılmıyorum fazla.

Tipleme deyince birden güneş gözlüklerini fark ediyorum. Loş bar ortamında takılan güneş gözlüğü karizmayı tamamlamış. “Turntable” zaten ışıktan olduğu için görme sorunu yaşamayacak nasıl olsa. O yüzden sadece aksesuar anlamında değil ışık gözünü almasın diye takılmış olabilir diye düşünüyorum. Hem dünyada hangi Dj çalışırken güneş gözlüğü takmıyor ki artık diye de soruyorum kendime.

Aslında biraz önce fonda şarkı söylemeye başlayan kişinin meğer bizim bardaki sarışın kız olduğunu anlıyoruz. Çünkü barın derinliklerindeki sahneye uzaktan şöyle bir bakıp kendisini şarkı söylerken hayal edip, hülyalara dalıyor.

Peki bunu nereden anlıyoruz; birden filmlerdeki rüyaya geçiş efektinin yüzü onbeş yıl kadar yaşlandıran versiyonuyla geçildiği için. Burada belirtmeliyim ki aynı geçiş efekti Kutsal Hazine Avcıları adlı filmde Steven Spielberg tarafından da kullanılmıştı zaten.

Bunları düşünürken birden şarkıya adapte oluveriyorum, çünkü karşımızda çok iyi sesi olan, şarkısına hakim, sahne performansı başarılı bir solist çıkmaz mı? Dj’imiz de bu performanstan memnun olmalı ki el kol hareketleri ve zıplamalı ilginç dansıyla çalışmaya devam ediyor. Şarkının ara nağmesi de entrosundaki hoş Kelt/Irish ezgileriyle renklendirilmiş, hatta entro, copy/paste edilmiş gibi geldi valla.

Fakat o da ne!

Bardaki sandalyeler ve masa üstündeki bardaklar yerçekimi kanununa aykırı bir şekilde yukarı doğru yükselip, uçuyorlar. Dj’in parmaklarıyla senkron olan bu uçuşun o an gerçekleşen müzikle başarıldığı ayan beyan ortada. Hani buradaki iskemle, bardak uçuran müzikleri stüdyoda kaydederken de böyle işte bu ellerimle çaldımdı hesabı. Kurgusal anlatım çok belirgin.

Tabii belirtmeyi unuttum şarkının gerekli yerlerinde birisi basçı olmak üzere iki adet elektrikli gitar çalan genç adam gözüküyor. Onlar Dj’den farklı olarak ışınlanma efektine sık sık maruz kalıyorlar. Efektleri görünce aslında bunun solist hanımefendinin rüyası olduğunu hatırlıyorum. Gitarcıların vücutlarının hani aslında yoklar da varlar dercesine ışınsal efektlerden etkilendiğini fark ediyoruz. Hatta birinin bazen kendisi yokken gölgesi duvarda var olabiliyor.

Peki ama onlar ışınsal bir zaman-mekan boyutundaysalar aynı etki DJ’de niye yok? Kendi sorumu kendim cevaplıyorum; fizik ve metafiziğin çarpışmasından dolayı “ara bir boyutta” kalmış olabilirler diyorum kendi kendime. Zaten biraz sonra da DJ’in müdahalesiyle ani bir efekt ve kreşendo patlıyor. Boyutsal anlamda gizeme sahip, sandalyelerin bile havada uçuştuğu bu mekandaki yer döşemeleri de müziğin etkisiyle yerinden oynuyor ve yer çatlıyor. Çatlayan yerden yani parkelerin kalktığı yerin altından mavi bir ışık demeti saçılıyor. Hem muhteşem tonlamalar ve hem de müteakiben nefis bir “scratch” atraksiyonuyla izdüşümlü bu saçılma sonrası, şarkı söyleme hevesi kursağında kalmamak üzere müthiş bir performansla şarkısını söyleyen bardaki sarışın kız bu kez gerçekten uyanıyor. Gördüğü rüyanın etkisiyle mutlu bir şekilde bomboş bardan ayrılırken, kamera birden yukarılarda bir yerdeki locasından sarışın kızın tek şarkılık konserinin yegane seyircisini gösteriyor. Alt küme maçını gizlice izleyen ve aradığı yetenekli futbolcuyu bulmuş bir teknik direktör edasıyla gülümseyen bir hoca. İşte artık kız keşfedildi, gelsin yeni albümler, klipler. Yani mutlu son.

Nasıl klip ama. Süper aksiyon değil mi? Herşey var. Aşk, macera. Şarkıcı olmak isteyen, hayattan ümidini kesmiş kız, onu keşfeden hoca.  Daha ne olsun. Şarkı güzel, çekimler güzel, istenilen hikayeyi anlatmak üzere iyi düşünülmüş hoş bir kurgusu var.
Unutmadan, olayın barda geçmesi mi desem kızın barda sızıp kalması mı desem bilmiyorum ama biraz incir reçeli kokuyo sanki. Yoksa bana mı öyle geldi ? Barmen belki de buzdolabının kapağını açık unutmuştur, koku oradan geliyordur. İyisi mi izleyip, kendiniz karar verin.

Bu arada klibi Kral TV’nin sitesinden izlerken sık sık dondu, sanırım “server”e fazla yüklenilmiş ya da hard diski biraz eski kalmış. Belki de internet bant genişliği artık HD kaliteli kliplere yetmediği için artırılması gerekiyor. Sevgili Mehmet (Akbay)ya da namı diğer Gezegen Mehmet konuyla ilgilenir herhalde. Klibi malum video sitesinde hiç takılmadan izlediğimi de söylemeden edemeyeceğim.

EKREM ERGÜDER / MEDYABEY

Bir Yorum

  1. Yorumlama çok iyi ancak bir de Ozan Doğulu’nun videoda kullandığı gözlüğün marka-modelini öğrenebilsek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu